Foto: TASR / Unsplash

Toto je trik, ktorý vám ušetrí stovky eur.

Pre mnohých Slovákov značí marec ten mesiac, kedy sa podáva daňové priznanie za príjmy z minulého roku. Povinnosť podať ho má viacero skupín ľudí vrátane živnostníkov či SZČO. Existuje však jednoduchý trik, ako na tom ušetriť stovky eur, ktorý platí pre vybrané kategórie daňovníkov. 

„Fyzická osoba podáva daňové priznanie k dani z príjmov vždy za kalendárny rok, a to v termíne do troch kalendárnych mesiacov po uplynutí príslušného roka, a to na ktoromkoľvek daňovom úrade, alebo na pobočke daňového úradu, alebo na kontaktnom mieste daňového úradu,“ píše na svojom webe Finančná správa.

Foto: TASR – Radovan Stoklasa

Slovenskí živnostníci a samostatne zárobkovo činné osoby môžu odsunutím daňového priznania ušetriť niekoľko stoviek eur. Nejde o žiaden komplikovaný spôsob. Jediné, čo musíte urobiť, je totiž len oznámiť príslušnému daňovému úradu, že si lehotu na podanie daňového priznania predlžujete o 3 mesiace. Výhodu majú ľudia, ktorých príjmy pochádzajú aj zo zahraničia, tí majú možnosť predĺženia až o 6 mesiacov, píše portál Podnikám.

Komu sa odklad neoplatí?

V tejto veci je však potreba dbať na podmienky a poriadne si naštudovať, komu sa oplatí, respektíve na druhej strane neoplatí podávať odklad daňového priznania. Odloženie povinnosti podania daňového priznania z marca na koniec apríla, mája alebo júna sa neoplatí živnostníkom a SZČO, ktorí v súčasnosti platia do Sociálnej poisťovne vyššie ako minimálne odvody a v roku 2023 zarobili menej ako v roku 2022.

Foto: Unsplash

Ďalšou skupinou tých, ktorým sa to neoplatí, sú SZČO, ktorých minuloročný príjem nepresiahol sumu 7 824 eur a v súčasnosti už sú platiteľmi odvodov do Sociálnej poisťovne. Ak bol totiž ich celkový príjem pod uvedenou finančnou hranicou, zaniká im povinnosť platiť sociálne odvody.

O odklad daňového priznania je potreba žiadať na oficiálnom webe Finančnej správy, kde nájdete potrebný formulár. Stačí o tom oboznámiť príslušnú finančnú inštitúciu, a teda spĺňať podmienky, v ktorých prípade dokážete za pár mesiacov ušetriť značnú čiastku peňazí.

Foto: Unsplash

Navyše, s odkladom daňového priznania odkladáte aj dátum lehoty zaplatenia dane. A hlavne nezabudnite, daňové priznanie je potrebné podať do konca marca, avšak jeho odklad najneskôr 15 dní predtým. Pozor teda na nedochvíľnosť.

Článok bol pôvodne publikovaný v roku 2023 a prešiel úpravami. 

Uložiť článok

Najnovšie články