Foto: Zdroj dát: NCZI • Autor: Dáta bez pátosu

Naproti tomu deti počas druhej vlny reprezentovali 10 percent prípadov, dnes je to 30 percent.

V novej animácii od Libora Hornych si nárast prípadov vo vašom okrese pozriete aj vy.

Analytici z Dáta bez pátosu v dnešnom príspevku na sociálnej sieti Facebook vysvetlili, prečo majú napriek vysokému počtu prípadov k delta vlne oveľa optimistickejší prístup, než tomu bolo počas II. vlny.

Dva extrémy – starkí versus deti

Nová animácia na tejto od Libora Hornych ukazuje kliknutím na vybraný kraj postup počtu pozitívnych vo všetkých vekových kategóriách. Animáciu nájdete na tomto odkaze.

Analytici upozorňujú, aby ľudí nevystrašil počet nakazených detí do 20 rokov – po otvorení škôl je podľa analytikov totiž jasné, že toto je kategória s najvyšším počtom prípadov, ktorá bude stále rásť – je to preto, lebo táto veková kategória pre zavreté školy v druhej vlny ešte nebola premorená, deti pod 12 rokov ešte nie sú zaočkované, a zároveň sú deti v škole „kontaktné, spoločenské aj infikovateľné“.

 

Analytici porovnali dáta z II. vlny a vlny DELTA

Počas druhej vlny reprezentovali seniori nad 80 rokov takmer 4 percentá prípadov – „Do nemocnice ide každý druhý a zomierajú štyria z desiatich hospitalizovaných – dvaja z desiatich pozitívnych prípadov.“

Oproti tomu počas vlny delta je v tejto kategórii len 1,5 percenta prípadov a ich zastúpenie pre zvyšujúci sa počet nakazených detí stále klesá. Do nemocnice ide každý druhý pozitívny, zomiera ich menej – až tretina hospitalizovaných nad 80 rokov má vakcínu.

Naproti tomu deti počas druhej vlny reprezentovali 10 percent prípadov, dnes je to 30 percent. Jedno zo sto detí skončilo počas druhej vlny v nemocnici, nezomrelo takmer žiadne – toto je rovnaké aj počas delta vlny.

Najlepšie to je vidno na počte hospitalizácií a úmrtí

Najlepší príklad je podľa odborníkov na Bardejove, nakoľko dosahuje takmer také isté čísla ako v maxime druhej vlny.

Foto: pexels

Počas vrcholu druhej vlny každý týždeň pribudlo 204 nových prípadov seniorov nad 80 rokov – 102 z nich bolo hospitalizovaných, 40 zomrelo. Počas delta vlny má Bardejov 64 pozitívnych seniorov, 32 v nemocnici a len 8-9 úmrtí.

To teda v delta vlne (oproti druhej vlne) podľa analytikov znamená jasné pomery – 1 ku 3 pozitívnym seniorom, 1 ku 3 hospitalizovaným seniorom, 1 ku 4 – 1 ku 5 úmrtí seniorov. Pripomínajú, že dokonca pri tom ide o slabo zaočkovaný okres (55 percent obyvateľstva).

„Tento príklad dobre ilustruje, prečo na rozdiel od II. vlny máme aj v najpostihnutejšom kraji (Prešovský kraj) dnes pri vysokom počte pozitívnych prípadov, (už je to vyššie ako špička v II. vlne) v nemocniciach výrazne nižší stav pacientov ako maximum počtu pacientov v II. vlne,“ vyysvetľujú na záver svojho dnešného príspevku.

Prešovský kraj má k dnešnému dňu polovičné maximá počtu pacientov (249 oproti 486). Pomer hospitalizovaných k pozitívnym testom má byť v kraji vyšší ako v ostatných krajoch hlavne pre nízku zaočkovanosť. Analytici dodávajú, že to je dôvod, prečo dnes delta postihuje hlavne – najmenej zaočkovaný – východ Slovenska.

Uložiť článok

Najnovšie články