Foto: Facebook (Lubica Stancekova/Andrej Szelle)

Turistom v Tatrách sa naskytol pohľad na vzácny meteorologický úkaz.

Turistika v Tatrách nemusí nutne byť iba o čerstvom vzduchu a krásnych výhľadoch. Svoje o tom vedia turisti, ktorí cez víkend merali cestu na Kriváň. Počas nej sa im totiž naskytol vzácny pohľad na krásny meteorologický jav, ktorý sa nazýva Brocknerov prízrak, informuje portál iMeteo.

Jav vzniká v špecifických podmienkach

Ako ďalej informuje portál iMeteo, tento jav sa vyskytuje hlavne na horách a za veľmi špecifických podmienok. Brocknerov prízrak je ľudovo nazývaný vidmo a vzniká, keď je vzduch plný kvapiek dažďa či hmly a tieto kvapky následne rozptýli svetlo.

Ak na pozorovateľa svieti slnko nízko nad obzorom, jeho tieň sa potom premietne na oblaky alebo hmlu pod ním. V diaľke sa tak objaví enormne zväčšený tieň, ktorý niekedy aj naháňa strach. Pozorovateľ pri pohľade na svoj zväčšený tieň s dúhovou svätožiarou okolo hlavy môže nadobudnúť dojem, že ide o akési mystické zjavenie,“ vysvetľuje iMeteo. Nejde tak teda o žiadny prízrak a ani paranormálny jav, ako si mnohí na prvý pohľad môžu myslieť.

Podľa ďalších informácií sa Brocknerov prízrak zjavuje najčastejšie na jeseň, kedy tu panuje hmlisté počasie a ideálne podmienky na spozorovanie tohto fenoménu. Podľa legiend môže vidmo znamenať to, že daného človeka hory vítajú, no iní zase hovoria o akomsi varovaní.

Najnovšie články