Ilustračná foto: Unsplash

Aj na Slovensku si môžete užiť v lete bezpečné radovánky pri vode. Vyberajte si však miesta, ktorých kvalita vody je kontrolovaná a vyhovujúca na kúpanie.

Povolenie na prevádzku malo k 12. júlu 157 umelých kúpalísk. Vyhovujúca kvalita vody na kúpanie bola tiež na desiatich prírodných kúpaliskách a 56 prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou. V aktualizačnej správe o stave prírodných a umelých kúpalísk o tom informovali z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Kúpanie sa pre prekročenia medznej hodnoty zdravotne významných mikrobiologických ukazovateľov neodporúča vo vodných nádržiach Brezová pod Bradlom, Ružín a Laborec Humenné. Nevyhovujúca kvalita vody sa zistila aj vo vodnej ploche Gazarka Šaštín-Stráže. Pre vodnú plochu prírodného kúpaliska Zelená voda – Kurinec bolo pre prekročenie medznej hodnoty chlorofylu-a a zníženej priehľadnosti vydané odporúčanie nekúpať sa pre deti, tehotné ženy, alergikov a osoby s oslabeným imunitným systémom.

Zníženú priehľadnosť pri kontrolách zistili aj na Lipovine – Bátovce a vodnej nádrži Duchonka. „Odporúčanú hodnotu nespĺňal aj ukazovateľ farba,“ doplnil ÚVZ. Nespĺňali ju ani vodné plochy Plavecký Štvrtok, Malé Leváre, vodná nádrž Kanianka spolu s ukazovateľom celkový fosfor a vodná nádrž Nitrianske Rudno spolu s ukazovateľom nasýtenie vody kyslíkom.

Nedostatky v mikrobiologickej kvalite zistili pri posledných odberoch v športovom – plaveckom bazéne na kúpalisku v Patinciach a detskom bazéne na kúpalisku v Kežmarku. „Prevádzkovatelia vykonali opatrenia na obnovenie kvality vody v bazénoch, ich účinnosť bude overená kontrolnými vzorkami,“ ozrejmil ÚVZ. V príprave na prevádzku bolo v 28. týždni 11 umelých kúpalísk. O uvedenie priestorov letnej bazénovej časti do prevádzky požiadal aj prevádzkovateľ Aquathermalu Senec.

Uložiť článok

Najnovšie články