zdroj: reprofoto YouTube

Režisérovi sa podarilo odhaliť, ako funguje propaganda v Severnej Kórei.

Vitalij Manskij sa rozhodol nakrútiť autentický film o živote v Severnej Kórei. Keď tam však spolu so štábom prišiel, zistil, že režisérom nebude on, ale to, čo smie, či nesmie natáčať, mu zrežíruje niekto iný. Za realistickými zábermi stál vopred pripravený scenár. Manskij sa však rozhodol nastavený diktátorský systém obísť. 

Pri Severnej Kórei nikto z nás nemá tušenie, čím ďalším nás krajina dokáže prekvapiť. Život v nej zostáva mimo jej hranice neustále záhadou. K širokej verejnosti sa zväčša dostane iba to, čo jej samotný najvyšší vodca Kim Čong-un dovolí. Neraz však ide o nafingované situácie, ako napríklad fotografie, ktoré sú inscenované alebo pred pár rokmi šokovala informácia o tom, že samotný Kim Čong-un tvrdí, že dokáže ovládať počasie.

Rovnako nechýba klon Facebooku či vlastný tablet s kreatívnym názvom iPad. Ak vám toto všetko príde komické, môžeme vás uistiť o tom, že samotní obyvatelia krajiny sa až tak nebavia. Žijú v akejsi bubline a je možné, že ani netušia, ako to mimo hraníc ich krajiny vyzerá. Často sa názor všemohúceho vodcu Kim čong-una stáva aj ich a celý život podriadia zvláštnym pravidlám. Toto všetko sa podarilo ukázať Vitalijovi Manskijmu v dokumentárnom filme, ktorý nemal nikdy vzniknúť.

Vitalij Manskij je výrazný súčasný dokumentarista ukrajinského pôvodu, ktorý sa často púšťa do tém, na ktoré by iní nemali odvahu. Okrem cesty do Severnej Kórei si zobral na paškál napríklad aj samotného Putina, Jelcina či Gorbačova, ktorí sa tiež stali hlavnými aktérmi jeho dokumentárnych filmov.

Snímka V lúčoch slnka (Under the Sun, 2015) nás privádza do rodiny malého dievčatka Zin-mi, počas osláv výročia najvyššieho vodcu Kim Čong-ila. Manskij dostal povolenie zdokumentovať život tejto rodiny. Ako sa však ukázalo, musí sa riadiť vopred pripraveným scenárom. On sa však rozhodne nechať kameru zapnutú aj vo chvíľach, kedy na to nemal povolenie. Vďaka tomu vidíme zábery, ktoré nám majú ukazovať skutočný život v Kórei, no napriek tomu sú nacvičované a natáčané na viackrát.

Kim Čong-il je bývalý severokórejský vodca, ktorý vládol krajine od roku 1948. Tradujú dohady, že je zodpovedný za smrť svojho brata a k činu malo údajne dôjsť, keď mal iba päť rokov. Rovnako je sporné aj jeho samotné narodenie. Podľa sovietskych prameňov sa narodil v roku 1941, no podľa kórejských až o rok neskôr. Súčasný vládca, Kim Čong-un, je jeho syn.

 

Rozhodol sa to urobiť po svojom

Dokument nám ukazuje, ako je zdanlivo dokonalý život v krajine iba podvod a ako ľudia musia žiť v podmienkach, ktoré si ani nevieme predstaviť. Deti, ako ukazuje aj samotná hlavná hrdinka Zin-mi, nemajú svoj vlastný názor a keď ja ich na niečo osobné opýtate, nevedia čo povedať. Jedným z najsilnejších momentov je samotný koniec, kedy sa Manskij dievčatka opýtal na zážitok, ktorý ju urobil najviac šťastnou v živote.

Tieto zábery však nikto z nás vidieť nemal. Na celý priebeh natáčania dozerali miestni pracovníci a štáb musel každý večer odovzdať materiál, ktorý nakrútil na schválenie. Ak medzi ním našli niečo nevhodné, okamžite to zničili. Manskijmu sa však napriek tomu podarilo časť materiálu ukryť a následne ho môžeme vidieť vo výsledku. Keď sa teda film dostal na oči verejnosti, severokórejská vláda zúrila.

Skutočný život tu neexistuje

Neskôr však zmenila taktiku a Manskij od nich dostal viacero pozvánok späť do Severnej Kórei. Aby na neho ešte viac citovo pritlačili, každý list ukončili tým, že Zin-mi chýba a chcela by ho znova stretnúť. „Chcel som nakrútiť film o tom, ako skutočne vyzerá život v Severnej Kórei. Ten tam však neexistuje. Existuje tu iba akýsi mýtus o skutočnom živote,“  uviedol Manskij pre The Guardian. Ak sa teda chcete na túto krajinu pozrieť z iného uhla, než to bolo možné doteraz, film V lúčoch slnka si nenechajte ujsť.

ČSFD – 78%

IMDb – 7,4/10

csfd.cz,theguardian.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )