Interez.sk

Napriek tomu, že občas sa dozvieme nejaké informácie týkajúce sa života v Severnej Kórei, táto krajina stále ostáva zahalená rúškom tajomstva.

Kim Čong-un, predstaviteľ Kórejskej ľudovodemokratickej republiky, bol na rozdiel od svojich predchodcov vzdelávaný v Európe. Pomerne liberálna výchova sa však na ňom príliš neodrazila. Napriek neustálym ekonomickým problémom a nedostatkom potravinových zásob, Kim Čong ostáva tajnostkárom. Jednu oblasť života však ani on nedokáže udržať úplne pod kontrolou a tou je internet. Napriek tomu, že je náročné dostať sa ku štatistickým údajom, pomaly ale isto sa aj táto krajina dostáva do online sveta. Ako to teda v Severnej Kórei vyzerá?

Článok pokračuje pod videom ↓

Takmer nikto nepoužíva internet

Napriek tomu, že internet ako taký v tejto krajine existuje, prístup k nemu je veľmi obmedzený a väčšinou majú prístup len turisti alebo elita. V Kórei existuje interná sieť zvaná Kwangmyong, ktorá je však úplne separovaná od vonkajšieho sveta. Obsah tvoria väčšinou stránky inštitúcií, pomaly sa však vytvára priestor aj pre komerčné záležitosti. Prvá online stránka, určená na nakupovanie, bola odštartovaná v roku 2015 a má názov Okryu.

davidguttenfelder.com

Severná Kórea zakázala Facebook, vytvorila však klon

Napriek tomu, že Facebook je oficiálne zakázaný, zdá sa, že režimu sa predsa len tento koncept páči. Výskumník pracujúci pre Dyn Networks, Doug Madory, vytvoril minulý rok klon podobný Facebooku. Takmer okamžite bol hacknutý. Klon bol plne funkčný, povoľoval užívateľom zaregistrovať sa pomocou emailu a posielať si odkazy. Hacknutie však stránke na atraktivite príliš nepridalo.

research.dyn.com

Jeden z desiatich obyvateľov má smartfón

Ako každá rozvíjajúca sa krajina, aj Severná Kórea má skúsenosti s užívaním pevnej linky, počítačov a širokopásmového pripojenia a nechýbajú ani smartfóny. Poskytovateľom mobilných služieb je tu Karyolink, ktorý má približne 3 milióny zákazníkov. Počítače vlastní podľa Andreia Lankova, autora diela The Real North Korea (Skutočná Severná Kórea), len niekoľko stotisíc užívateľov.

facebook.com Wong-Maye-E

Medzinárodné hovory nie sú možné

Poskytovateľ mobilných služieb Kryolink nepovoľuje hovory do zahraničia. Amnesty International však tvrdí, že obyvatelia žijúci blízko hraníc Číny, využívajú dovezené SIM karty, aby mohli telefonovať s príbuznými, ktorí z krajiny odišli. Tvrdia však, že je to nebezpečné, pretože každý, kto bude pristihnutý s dovezeným mobilom, poputuje do väzenia.

seattletimes.com

Počítače sú len pre bohatých

V Severnej Kórei síce sú počítače, avšak používať ich môže len elita a študenti, ktorí mali dostatok šťastia a študujú na univerzite v Pchjongjangu. Počítače sú dostupné aj v iných školách a počítačových kaviarňach, ich užívanie je však monitorované.

reuters.com Lee Jae Won

Užívanie počítačov je tak obmedzené, že USB kľúče sú skôr doplnky

Andrei Lankov tvrdí, že vzhľadom na to, aký vzácny je v Pchjongjangu počítač, mladí ľudia nosia USB kľúče ako módny doplnok.

hrf.org

Počítače bežia na systéme podobnom Linuxu

Severná Kórea má vlastný operačný systém zvaný Red Star, ktorý podľa nemeckých bezpečnostných analytikov zahŕňa aplikáciu na rozpoznávanie slov, kalendár a program na skladanie hudby. Mnoho obyvateľov Severnej Kórey používa prepašované USB kľúče z Číny, ilegálne si na nich vymieňajú filmy, novinky a iné médiá. Údajne sú však už média zabezpečené tak, že sa pri transfere dajú vystopovať.

wills.co.tt

Operačný systém

Okrem zabudovanej paranoje sa operačný systém nápadne škaredo podobá na systémy západného sveta.

wills.co.tt

Lacné čínske tablety sú len pre elitu

Tablety nesmú chýbať ani v Severnej Kórei. Nie je však možný wi-fi signál ani bluetooth a tablety fungujú na oklieštenej verzii Androidu. Napriek tomu, že tablety vyrobené v Číne sú pomerne lacné (okolo 250 eur), väčšina obyvateľov si ich nemôže dovoliť.

media.ccc.de

Niekoľko ľudí vlastní televízor, nie je však na výber veľa programov

Vlastniť televíziu nie je až také nezvyčajné, ako napríklad tablet či počítač, keďže je to užitočný spôsob masového šírenia vládnej propagandy. Jediné, čo obyvatelia naladia, sú stanice vopred určené vládou. Nie je ničím výnimočným, že polícia chodí na „návštevy“ do domácností a kontroluje, či niekto nastavenia nemenil.

youtube.com Martyn Williams

Obyvatelia si môžu vybrať len medzi dvoma operátormi

Dominantou v tejto oblasti je operátor Koryolink. Ďalšou možnosťou mohol byť Orascom, ten však v roku 2015 zmizol a objavil sa operátor Byol. Je možné, že sa Byol zlúči s Koryolinkom, čo by vytvorilo priestor pre opätovný návrat Orascomu. Nič však nie je isté a telekomunikácie stále ostávajú v rukách vlády.

widerimage.reuters.com

Pozri aj: Rusko by zabralo skoro polovicu Mesiaca. Ako by vyzeralo Slovensko či iné štáty sveta, keby sa nachádzali na Mesiaci?

interez.sk (PetraS) thisisinsider.com
Uložiť článok

Najnovšie články