Foto: Unsplash.com

Tigrica v zoologickej záhrade v newyorskej štvrti Bronx mala pozitívny test na nový koronavírus, oznámili v nedeľu federálne úrady i predstavitelia inštitúcie.

Podľa dostupných informácií ide o prvú známu nákazu zvieraťa v USA alebo tigra všeobecne, informovala agentúra AP. Štvorročná samica tigra malajského menom Nadia sa zjavne nakazila od zamestnanca zoo, u ktorého sa ešte príznaky choroby neprejavili, uviedla zoo.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ochorelo aj šesť ďalších tigrov a levov, ktoré mali suchý kašeľ, pričom niektoré ťažšie dýchali a mali menšiu chuť na jedlo. Testovali však len Nadiu, pretože ju už uspali, aby ju vyšetrili, čo je potrebné aj na odobratie vzoriek pri týchto šelmách.

Prvé zviera malo symptómy 27. marca, pričom všetky sa majú dobre a očakáva sa, že sa zotavia, doplnila zoo, ktorá je pre epidémiu koronavírusu v New Yorku uzavretá pre verejnosť od 16. marca.

Výsledky testov pracovníkov zoo prekvapili

„Nemohol som tomu uveriť,“ povedal riaditeľ Jim Breheny. Dúfa však, že tieto zistenia by mohli prispieť k celosvetovému boju proti vírusu spôsobujúcemu ochorenie COVID-19.

Foto: TASR/AP

Zistenia vyvolávajú nové otázky okolo prenosu vírusu pri zvieratách, píše AP. Americké ministerstvo poľnohospodárstva, ktoré výsledky testov tigrice potvrdilo vo svojom veterinárnom laboratóriu, uviedlo, že nie sú známe prípady nákazy vírusom SARS-CoV-2 u domácich alebo hospodárskych zvierat v USA.

„Momentálne to nevyzerá, že by boli nejaké dôkazy naznačujúce, že zvieratá môžu prenášať tento vírus na ľudí alebo že môžu byť zdrojom nákazy v Spojených štátoch,“ uviedla veterinárka a predstaviteľka ministerstva Jane Rooneyová.

Ministerstvo dodalo, že neodporúča rutinné testovanie na koronavírus zvierat v zoo ani inde, ako ani zamestnancov zoo. Menší počet zvierat však podľa Rooneyovej vo veterinárnych laboratóriách ministerstva už otestovali – a výsledky boli negatívne vo všetkých prípadoch okrem zmienenej tigrice.

Mimo USA sa už objavilo niekoľko správ o nákaze domácich psov alebo mačiek po blízkom kontakte s infikovanými ľuďmi – vrátane psa v Hongkongu, u ktorého diagnostikovali nízku úroveň patogénu vo februári a začiatkom marca. Tamojšie úrady dospeli k záveru, že domáce psy a mačky nemôžu nakaziť ľudí, no môžu byť pozitívne testované, ak sú vystavené vírusu od svojich majiteľov.

Americká asociácia veterinárnej medicíny a federálne Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb odporúčajú, aby ľudia infikovaní novým koronavírusom preventívne obmedzili kontakt so zvieratami – popri celkovom udržiavaní čistoty rúk, domácnosti a domácich zvierat.

Uložiť článok

Najnovšie články