Foto: The Ocean Cleanup

Druhá fáza testovania spoločnosti The Ocean Cleanup dopadla výborne. Ostáva doriešiť posledný malý problém.

Spoločnosť The Ocean Cleanup je o krok bližšie k naplneniu svojho, stále však poriadne vzdialeného, cieľa. Sen o vyčistení svetového oceánu od plastového odpadu začal už v septembri minulého roka testovaním čistiaceho systému s prezývkou Wilson. Objavili sa však technické problémy, pre ktoré spoločnosť musela prvotnú fázu prerušiť. V júli sa ale do Tichého oceánu vybrali opäť a výsledky sú tentokrát mimoriadne priaznivé. 

Spoločnosť The Ocean Cleanup započala druhú fázu testovania svojho čistiaceho systému v júli tohto roka. Po predchádzajúcich skúsenostiach a technických problémoch s Wilsonom organizácia mladého Holanďana Boyana Slata prijala niekoľko nových technických opatrení. Wilson totiž plasty zachytával, no odpad sa po čase opäť uvoľňoval do otvoreného oceánu. Ako informuje spoločnosť The Ocean Clenaup, tentokrát boli výsledky vo všetkých smeroch podstatne pozitívnejšie.


Čistiaci systém System 001/B testoval počas posledných týždňoch dve novinky. Jednou boli špeciálne plávajúce bóje, ktoré by vďaka sile vetra udržovali konštantnú vyššiu rýchlosť čistiaceho systému. Druhá novinka mala presne opačný účel. Akýsi padák umiestnený za čistiacim systémom by celú konštrukciu brzdil. Práve variabilná rýchlosť bola totiž problémom Wilsona v pilotnej fáze testovania. Podľa informácií, s ktorými sa podelil Boyan Slat, sa nakoniec ako účinnejšia ukázala druhá varianta. Čistiaci systém spoločnosti The Ocean Cleanup bude teda plávať pomalšie.

Foto: The Ocean Cleanup

Boyan Slat ale uvádza aj to, že vývoj čistiaceho systému ešte stále nie je na konci. Nová modifikácia síce pomohla vyriešiť problém s únikom odpadu mimo systému, no časť plastov sa dostáva do tzv. Twilight zone, kde nie sú úplne stabilné. Táto zóna vznikla potom, ako inžinieri posunuli zachytávaciu sieť o kúsok pred samotnú konštrukciu plaváku, aby tak predišli preťaženiu materiálu ako sa udialo v prvej fáze testovania.

Uvoľňovanie odpadu do Twilight zóny predstavuje pre čistiaci systém problém, kvôli ktorému nemôže byť technológia prehlásená za účinnú. Spoločnosť The Ocean Cleanup však má už teraz pripravené možné riešenie v podobe dokonalejšieho zabezpečenia záchytnej siete. Doterajšiu sieť tvorenú jednotlivými korkovými plavákmi nahradia systémom tvoreným z troch väčších korkových izolácií. Kvôli modifikácii sa systém tentokrát nemusí vracať do prístavu, nové zabezpečenie už je na ceste do Pacifiku, kde bude dodatočne otestované.

Foto: The Ocean Cleanup

The Ocean Cleanup má teda za sebou pomerne úspešné leto. Problémy z pilotnej fázy testovania sa Boyanovi Slatovi a jeho tímu podarilo odstrániť a všetko nasvedčuje tomu, že je len otázkou času, kedy bude ich technológia oficiálne vyhlásená za efektívnu. Potom však príde množstvo ďalších prekážok. Spoločnosť musí systém zdokonaliť, znížiť výrobnú cenu a náklady na jeho prevádzku a vybudovať sľubovanú flotilu, ktorá by dokázala čistiť Veľkú pacifickú odpadovú škvrnu, ktorá sa rozkladá na území s rozlohou rovnakou ako trojnásobok celého Francúzska.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )