Foto: unsplash/ Rahul K

Slony sú v ázijských krajinách mimoriadne obľúbenou turistickou atrakciou.

Turisti však neraz vôbec nemyslia na to, čím všetkým si slon musel prejsť, aby si na ňom mohli posedieť a povoziť sa. Slon je zvieraťom, ktorého miesto je v divočine a na vozenie ľudí jednoducho nebol stvorený.

Ošetrovatelia si poslušnosť vynucujú hákmi a reťazami

V Thajsku sú slony už od útleho veku odoberané ich matkám a trénované tak, aby poslúchali na slovo. Žiaľ, po zvyšok života musia pre pobavenie ľudí predvádzať naučené kúsky v neľudských podmienkach a neraz si musia prejsť týraním, aké by ste nepriali ani najhoršiemu nepriateľovi.

Ako informuje portál Unilad, thajská inštitúcia Maesa Elephant Nursery by sa mala starať o to, aby boli slony zdravé a aby im nič nechýbalo. Vyšetrovanie však ukázalo, že opak je pravdou. Slony sú spútané reťazami, aby sa nemohli hýbať a denne čelia týraniu, napríklad za pomoci ostrých hákov, ktorými si ošetrovatelia vynucujú poslušnosť.

Aktivisti Moving Animals na svojej stránke uvádzajú, že mláďatá slonov odoberajú od matiek v čase, keď majú ešte len dva roky a krutým spôsobom ich učia predvádzať najrôznejšie triky pre pobavenie divákov. Aby slony zastrašili a prinútili ich k poslušnosti, vtiahnu ich do vody, napríklad za pomoci hákov alebo ťahaním za citlivé uši, čo zvieratám spôsobuje nesmiernu bolesť. Diváci, ktorí sa prídu na slony pozrieť, majú možnosť za poplatok vidieť slonie mláďatá v „škôlke“, kde by sa o nich mali starať opatrovatelia a v oddelenej časti zas majú predstavenie dospelé slony.

Zákon chrániaci slony je v nedohľadne

Predstavení sa naraz zúčastňuje aj 20 slonov a vystrašené zvieratá predvádzajú kúsky aj trikrát denne. Niektoré slony sú nútené maľovať obrazy, na chrbte im však sedí ošetrovateľ, ktorý poťahovaním a prepichovaním uší dáva najavo, kam majú štetec položiť. Ďalšie slony boli nútené hrať futbal či chobotom triafať do balónov ostrými šípkami. V ďalšom predstavení zas dvíhali a prenášali ťažké kmene.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Moving Animals (@moving.animals),

Aj keď sa proti takýmto turistickým atrakciám bojuje už celé roky, mnohé cestovné agentúry takúto možnosť stále ponúkajú a jazdenie na slonoch či kruté predstavenia propagujú ako jedinečný dovolenkový zážitok. Aktivisti preto vyzývajú, aby sa propagácia a predaj lístkov na predstavenia celkom zakázali. Maesa Elephant Nursery funguje už 40 rokov a vo svojej opatere má 80 slonov. Slonice strávia väčšinu svojho života tehotné, no napriek tomu sa musia zúčastňovať krutého výcviku a predvádzania.

Žiaľ, táto inštitúcia je len jednou z mnohých a aj keď sa už rozbehla petícia, na zákon zakazujúci jazdenie na slonoch si zrejme ešte počkáme.

Unilad
Uložiť článok

Najnovšie články