Foto: Roman Kučera (Facebook)

Počuli ste už o tajuplných skalných skrýšach v Hontianskych Tesároch?

Nájdete ich na južnom Slovensku v okrese Krupina, neďaleko obce Hontianske Tesáre. Tesárske Dúpence sú pradávnou záhadnou „stavbou“ Slovákov, ktorá zachránila stovky životov. Dúpence sú totiž skalné komôrky či skôr miestnosti, ktoré človek vyryje do mäkkej horniny. Pri Hontianskych Tesároch tieto skrýše zachránili mnoho životov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ak hľadáte tip na víkendový výlet, potom určite porozmýšľajte nad Tesárskymi Dúpencami. Táto lokalita je totiž ľahko dostupná a ponúka pohľad na zaujímavú históriu Slovákov. Skrýše tu do pieskovcových svahov vlastnoručne vyryli ľudia z okolia údajne v 13. storočí, aby im poslúžili ako skrýše pred tureckými vpádmi.

Gepostet von KST Lokomotíva Atóm Levice am Mittwoch, 21. Juni 2017

Gepostet von Nataša Viglaská am Mittwoch, 29. April 2015

Po prvý raz Tesárske Dúpence v roku 1902 opísal vedec i turista Andrej Kmeť. Podľa miestnych však ich história siaha do obdobia tureckých vpádov, kedy slúžili ako skrýše zásob i ľudí pred nájazdníkmi. Doposiaľ však v týchto miestach neprebehol žiadny oficiálny archeologický výskum, a preto funkciu a vek týchto priestorov môžeme len odhadovať.

Gepostet von Nataša Viglaská am Mittwoch, 29. April 2015

všetkých osem sa proste nedá odfotiť,ale je ich naozaj toľko

Gepostet von Leník Budidi Budinská am Dienstag, 15. März 2016

Gepostet von KST Lokomotíva Atóm Levice am Mittwoch, 21. Juni 2017

V lesoch pri Hontianskych Tesároch nájdete celkom štyri skalné skrýše a to dve Jednodierky (jedna izba), Dvojdierky (dve navzájom prepojené miestnosti) a Osemdierky (z veľkej vstupnej miestnosti sa dostanete do ôsmych rôzne veľkých miestností). Ku všetkým skrýšam sa dostanete lesným chodníkom priamo z obce Hontianske Tesáre. Pri jednotlivých skrýšach nájdete i informačné tabule a pomocné laná, ktoré vám pomôžu dostať sa priamo k skalným komorám.

Gepostet von Nataša Viglaská am Mittwoch, 29. April 2015

Gepostet von Roman Kučera am Sonntag, 25. Juni 2017

Pozri aj: Boli v nej nájdené najstaršie známky obývania Neandertálcami. Jaskyňa Čertova pec je tajomný unikát, no takmer nikto ju nepozná

honttesare.sksvetokolonas.sk
Array

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

Uložiť článok

Najnovšie články