Foto: Screen (Adventure Hunters)

katka / / Slovensko
Na Slovensku máme viac pamiatok, než by ste si mysleli.

Na Slovensku máme množstvo pamiatok a miest, ktoré sa oplatí navštíviť, no vieme o nich len veľmi málo. Jedným z takýchto miest je aj malá krasová jaskyňa Čertova pec. Nenájde sa však veľa ľudí, ktorí by ju uprednostnili pred Dobšinskou ľadovou jaskyňou či tou Demänovskou, hoci jej historický prínos je nespochybniteľný – bolo to jaskynné sídlo lovcov v staršej dobe kamennej.

Pri prechádzaní okolo si mnohí myslia, že Čertova pec je len motorest a okrem pár kôz a prasiat v ohrade vám nemá čo ponúknuť. Na ceste z Radošinej cez Považský Inovec však môžete nájsť niečo omnoho zaujímavejšie. Je to miesto, kde boli nájdené najstaršie známky jaskynného osídlenia na Slovensku. Obýval ju totiž človek neandertálskeho typu a našli sa tu nálezy z paleolitu, neolitu, z doby halštatskej a zo stredoveku.

O jaskyni pritom vedel už Matej Bel a spomína ju vo svojej knihe z roku 1742. Jej dĺžka je 27 metrov a je obojstranne priechodná. Na vstupnom tiež neminiete veľa, pretože je voľne prístupná verejnosti. Od roku 1994 je vyhlásená za prírodnú pamiatku. Viac sa o tomto zaujímavom videu dozviete od chlapcov z Adventure Hunters.

Pre viac podobných videí odoberaj Adventure Hunters na YouTube.

Pozri aj: Ľudia v nich stále bývajú. Skalné obydlia v obci Brhlovce sú slovenským unikátom, o ktorom málokto tuší

0
Komentovať (0)