Foto: Profimedia

Tuvalu a Austrália budú spolupracovať na riešení klimatickej zmeny, pričom sa pripravujú na najhoršie.

Obyvatelia ostrovného štátu Tuvalu, ktorý sa v dôsledku klimatickej zmeny postupne ocitá pod hladinou oceánu, budú môcť žiť a pracovať v Austrálii. Vyplýva to zo zmluvy, ktorú predstavitelia týchto dvoch krajín predstavili v piatok. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Raj sa mení na peklo

Foto: INABA Tomoaki, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

„Dôsledky klimatickej zmeny sa zhoršujú a my sme presvedčení, že obyvatelia Tuvalu si zaslúžia mať možnosť odísť žiť, študovať a pracovať inam,“ uviedli krajiny v spoločnom vyhlásení. Austrália sa tiež zaviazala pomôcť občanom Tuvalu dôstojne sa presťahovať.

Austrálsky premiér Antony Albanese a tuvalský premiér Kausea Natano zároveň potvrdili, že ich krajiny budú spolupracovať na riešení klimatickej zmeny, pričom sa pripravujú na najhoršie. V zmluve sa tiež Austrália zaväzuje brániť Tuvalu v prípade vojenskej invázie alebo prírodnej katastrofy. Zmluvu ešte musia obe krajiny ratifikovať.

Foto: TASR (Mick Tsikas/AAP)

Bezpečie pre Tuvalu, víťazstvo pre Austráliu

Podľa AFP bude táto zmluva pravdepodobne považovaná za strategické víťazstvo Austrálie, ktorá s Čínou súperí o vplyv v Tichomorí. Premiér Natanoa ju označil za nádej a obrovský krok vpred v snahe dosiahnuť v regióne stabilitu.

Tuvalu je polynézske súostrovie v Oceánii, pozostávajúce zo šiestich atolov a troch rifov. Žije na ňom približne 11 000 obyvateľov a jeho najvyšší bod sa nachádza len 4,5 metra nad úrovňou mora. Dva atoly sú už v dôsledku stúpajúcej hladiny oceánov z veľkej časti zaplavené a klimatológovia sa obávajú, že v priebehu 80 rokov pohltí oceán celé súostrovie.

Uložiť článok

Najnovšie články