Zatmenie Slnka na Jupiteri. Foto: NASA / JPL-Caltech / SwRI / MSSS / Kevin M. Gill CC BY 2.0

Misia Juno posiela na Zem zábery z najväčšej planéty našej slnečnej sústavy.

V rámci misie Juno sa k nám dostávajú veľkolepé zábery ešte veľkolepejšej planéty Jupiter. Tie sú potom ďalej spracovávané a k nám sa následne dostávajú nádherné obrazy tohto plynného obra. A podobne je to aj teraz. Na záberoch sa objavila podivná čierna škvrna na Jupiteri, ktorá je tieňom jedného mesiaca planéty. Informuje o tom IFL Science.

Záber vznikol 12. septembra, keď mesiac Io zatienil Slnko a na Jupiterovom páse vytvoril fascinujúci čierny kruh. Tento úkaz zdieľal na svojom Twitteri inžinier NASA.

Sonda Juno sa v tom čase nachádzala podľa Science Alert 8-tisíc kilometrov nad povrchom Jupitera, preto sa podarila vytvoriť takáto krásna snímka.


Mesiac Io sa javí z povrchu Jupitera asi 4-krát väčší než Slnko, pričom je v skutočnosti veľký ako náš Mesiac. Io obehne svoju planétu za 1,77 dňa, sonde Juno to trvá až 53 dní.

Aj keď jav znázorňuje iba tieň, je to úkaz rovnaký ako zatmenie Slnka na Zemi. Kvôli obrovskému rozdielu vo veľkosti medzi Zemou a Jupiterom je ale vhodnejšie tvrdiť, že na Jupiteri pozorujeme tieň a nie zatmenie. Jupiter je taký veľký, že by sa do neho zmestilo až 1319 našich Zemí.

Misia Juno začala 5. augusta 2011 a svoj cieľ, teda planétu Jupiter, dosiahla 5. júla 2016, čo je približne o 5 rokov neskôr. Koniec misie je plánovaný na 30. júla 2021 kedy sa sonda kontrolovane zrúti do planéty. Sonda dostala svoje pomenovanie po rímskej bohyni Juno, ktorá bola manželkou najvyššieho starorímskeho boha Jupitera.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )