Foto: Unsplash

Poľská Biedronka nebude na Slovensku lákať iba potenciálnych zákazníkov, ale aj nových zamestnancov.

Správy o príchode superlacného poľského reťazca vyvolali medzi Slovákmi menší ošiaľ a mnohých, pochopiteľne, zaujíma prakticky všetko okolo neho. Len nedávno sa objavili informácie, podľa ktorých si už Biedronka našla svoju centrálu, a tiež hlavné skladové priestory. Koncom januára sme objavili aj prvú uverejnenú slovenskú pracovnú pozíciu a už čoskoro by sme sa zrejme mohli dočkať ďalších. Otázkou však je, koľko reťazec svojim zamestnancom platí?

Biedronka má na Slovensku ambíciu zaujať zákazníkov všetkých väčších reťazcov, no ako jej hlavná konkurencia sa najčastejšie spomína Lidl. Okrem zákazníkov však bude potrebovať aj množstvo slovenských zamestnancov, a preto sa prirodzene mnohí budúci potenciálni záujemcovia pýtajú, na aké peniaze by si v lacnom obchodnom reťazci mohli prísť. Vo všeobecnosti je známe, že nájsť kvalitných pracovníkov je dnes problém prakticky v každej sfére, vrátane tej obchodnej.

V článku sa dozviete:

  • či Biedronka robí rozdiely medzi jednotlivými regiónmi;
  • aké pracovné pozície ponúka;
  • koľko si v nej vedia Poliaci zarobiť;
  • porovnanie platov s najväčšou konkurenciou.

V súčasnosti je jasné, že časť zamestnancov bude musieť Biedronka pretiahnuť od konkurencie. Jasné však nie je, či to bude vďaka lepším platovým podmienkam, zhovievavejším pracovným povinnostiam, prípadne iným benefitom. Spomínaný Lidl vyšiel z nášho platového porovnania veľkých potravinových reťazcov najlepšie a je len málo pravdepodobné, že by sa ho superlacný obchod prichádzajúci z Poľska pokúsil „preplatiť“.

Vyplýva to aj z nášho prieskumu poľského trhu, do ktorého sme sa v tomto článku pustili. Porovnali sme platové podmienky zamestnancov Biedronky v rôznych kútoch Poľska a následne ich porovnali s najväčšou konkurenciou. Už podľa slovenského porovnania sme tušili, že podobný princíp uplatnili veľkí predajcovia aj v Poľsku, nakoľko u nás si viete vo väčších mestách zarobiť viac.

Pracovné ponuky Biedronky v Poľsku

Pracovné ponuky lacného reťazca sme najprv prehľadne našli na webe ich materskej spoločnosti Jéronimo Martins, kde však nenájdete platové podmienky. Preto sme sa pustili do hľadania na webe pracuj.pl, kde sú zalistované identické pracovné inzeráty a v mnohých prípadoch aj s ponúkaným platom. V globále ide o štandardné pozície známe aj z nášho trhu, ako napríklad pokladník – predajca, skladník, a tiež manažérske pozície – vedúci predajne a zástupca vedúceho predajne.

Foto: interez.sk

Hierarchicky najnižšie platená pozícia (brutto)  je podľa očakávania pokladník, respektíve predajca. V hlavnom meste Poľska si na tejto pozícii človek dokáže zarobiť približne 5 050 – 5 350 zlotých, čo je v prepočte približne 1 162 – 1 230 eur. V menších mestách, ako napríklad Mieszkowice, to je pre porovnanie 4 700 – 5 000 zlotých (1 080 – 1 150 eur). Vo veľkom meste na severozápade Poľska (Štetín), sa mzda pohybuje na úrovni 4 900 – 5 200 zlotých (1 127 – 1 200 eur).

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články