Foto: Aaswath Raman

Termoelektrické zariadenie dokáže vytvárať energiu aj počas noci.

Ako vyrábať čistú a lacnú energiu? Počas dňa túto otázku riešia pomerne efektívne solárne panely. Čo však urobiť potom, keď zapadnú aj posledné slnečné lúče? Uskladňovať energiu zo solárnych panelov v batériách nie je jednoduché a už vôbec nie lacné. Vedci však vytvorili zariadenie, ktoré dokáže elektrickú energiu vytvárať aj počas chladnej a tmavej noci.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vedci z kalifornskej univerzity v Los Angeles publikovali vo vedeckom časopise Joule štúdiu, ktorá by mohla odštartovať revolúciu v čistej a lacnej produkcii elektrickej energie. Podarilo sa im totiž vyvinúť termoelektrické zariadenie, ktoré dokáže elektrinu vyrábať aj bez aktívneho tepelného zdroja. Informujú o tom v tlačovej správe.

Nie je veľmi výkonné, no je lacné, dostupné a najmä dokáže vyrábať elektrickú energiu aj počas tmavej a chladnej noci. Vedci ho testovali na streche počas chladnej decembrovej noci a opätovnými meraniami zistili, že jeho výkon dosahuje približne 25 miliwattov energie na jeden štvorcový meter a síce dosť na to, aby počas tmavej noci rozsvietilo svetlo.

Foto: Aaswath Raman

Zariadenie je vytvorené z hliníkového disku, malého jednoduchého generátora, svetelnej diódy a plastového obalu a využíva teplotný rozdiel vznikajúci pri prirodzenom ochladzovaní povrchu Zeme. Ten sa totiž počas dňa vďaka slnečným lúčom zohrieva, teplo sa ukladá a počas chladnejšej noci postupne uvoľňuje späť do atmosféry. Hliníkový disk zariadenia dokáže toto teplo zachytiť a premeniť teplotný rozdiel spodnej a vrchnej strany disku na elektrickú energiu.

Foto: Aaswath Raman

Nové lacné zariadenie by mohlo byť podľa jeho autora Aaswatha Ramana využiteľné nielen na osvetlenie, ale aj ako zdroj elektrickej energie pre vzdialené a nedostupné miesta a všade tam, kde je potrebné elektrinu vyrábať aj počas noci.

„Myslíme si, že využitie chladného vesmíru ako obnoviteľného zdroja energie predstavuje základ doplnkovej technológie k solárnej energii. Napriek tomu, že výkon bude vždy podstatne nižší, zariadenie môže fungovať v hodinách, kedy to solárne články nedokážu,“ hovorí Raman v tlačovej správe.

 

Uložiť článok

Najnovšie články