Foto: Profimedia, Kön

Jeden kus bielizne určený pre ženu i pre muža.

Žijeme v 21. storočí a súčasná doba už stihla poskytnúť viacero kreatívnych či úsporných riešení. Mnohé novovznikajúce značky či firmy dbajú o to, aby ich výrobky spĺňali určité parametre priateľské k životnému prostrediu. Podobnou cestou sa vydala aj švédska značka s názvom Kön. Tá nielenže vyrába spodnú bielizeň z rastlinných textílií, ale zároveň ju vyrába aj genderovo neutrálnu.

Samozrejme, v tomto prípade ani tak nie je podstatné to, že jednotlivé kúsky bielizne sú vyrábané z látok, ktoré nezaťažujú životné prostredie, ale to, že si ich môže obliecť ako žena, tak aj muž.

Nohavičky aj boxerky v jednom

K tomuto kroku sa podľa webu Dezeen podujala značka Kön najmä preto, že v 21. storočí by sa tak obyčajná vec ako spodná bielizeň nemala kategorizovať. Nový rad bielizne je tak určený pre mužov aj pre ženy.

Švédska spoločnosť vymyslela genderovo neutrálnu spodnú bielizeň. Foto: Profimedia, Kön

„Hovorili mi, že značka vyrábajúca genderovo neutrálnu bielizeň nebude nikdy úspešná, takže som do toho skrátka musel ísť,“ povedal zakladateľ značky Bill Heinonen portálu Dezeen.

„Mojou víziou bolo, metaforicky povedané, vytvoriť jednoduchý motív a dovoliť spotrebiteľom, aby boli tými, kto ich vyfarbí. Pretože ich dizajn a to, ako sadnú, bude vždy odlišné s ohľadom na to, kto si ich oblečie,“ vysvetlil Heinonen.

Kategorizovanie vecí nie je potrebné

Genderovo neutrálna spodná bielizeň prichádza v dvoch farebných vyhotoveniach – v bielej a v čiernej. A pri pohľade na fotografie je to skutočne tak, ako zakladateľ spoločnosti Kön povedal – rovnaký kus spodnej bielizne vyzerá inak na žene a inak na mužovi a rozdiel si mnohí ani len nevšimnú.

Bielizeň, ktorá vyzerá inak na mužovi a inak na žene. Foto: Profimedia, Kön

Poslaním značky Kön je ukázať, že niektoré veci nemusia byť nutne kategorizované a určené len pre mužov alebo len pre ženy. Prečo by mal byť dámsky a pánsky sveter a nemôže to byť len sveter? Rovnaký príklad uviedol Heinonen aj na príklade sprchových gélov. Majú rôzne vône, ale zloženie je zväčša rovnaké, tak prečo ich kategorizovať?

Tri roky práce

Ako web Dezeen informoval, trvalo tri roky, kým sa genderovo neutrálnu bielizeň podarilo vytvoriť. Dizajnéri najskôr detailne skúmali, ktoré prvky dámskej i pánskej bielizne sú rovnaký, aby vedeli vytvoriť dokonalý strih, ktorý vo výsledku sadne obom pohlaviam. Z oboch druhov vzali tie najvhodnejšie a výsledok s úspechom predstavili verejnosti.

Foto: Profimedia, Kön

Samozrejme, vzhľadom na súčasnú dobu Heininen chcel, aby bol produkt jeho firmy aj ekologický a šetrný k životnému prostrediu. To bielizeň značky Kön spĺňa, keďže je vyrábaná z rastlinných textílií a ekologické je aj balenie, v ktorom sú produkty predávané. Škatuľka je totiž z recyklovaného papiera.

Unikátnu spodnú bielizeň si môžete zakúpiť prostredníctvom e-shopu spoločnosti. Jedno balenie stojí v prepočte 25,85 eur plus poštovné a balné.

Viac fotografií genderovo neutrálnej bielizne nájdete v galérii pod článkom.

Uložiť článok

Najnovšie články