Foto: Petr Horálek

Fotka supersplnu za Ľubovnianskym hradom je publikovaná ako prestížna astronomická snímka dňa NASA.

Snímka tzv. supersplnu za Ľubovnianskym hradom, ktorú tento týždeň zachytil Petr Horálek, je publikovaná ako prestížna astronomická snímka dňa NASA. „Naposledy bolo Slovensko v NASA vlani v auguste, kedy bol publikovaný obrázok „Perseus a stratené meteory“ od Tomáša Slovinského a mňa. Rád som teda opäť reprezentoval Slovensko touto cestou,“ uviedol Horálek.

V stredu sa Petrovi podarilo zachytiť superspln z miesta nad obcou Jarabina, odkiaľ vychádzal Mesiac priamo za Ľubovnianskym hradom. Horálek objasnil, že fotografia si vyžadovala veľmi precízne plánovanie. „Miesto som určil s presnosťou na metre. Na snímke je tiež vidieť, že v hornej časti Mesiaca, fragment medzi mrakmi, je tzv. zelený okraj alebo zelený záblesk. Vplyvom tzv. atmosférickej refrakcie sa prvá ‚kvapôčka‘ mesačného svitu objavila v jasnej zelenej farbe – najkratšia vlnová dĺžka, ktorá môže za čistého vzduchu preniknúť atmosférou až k pozorovateľovi,“ objasnil autor fotografie.

Snímka vznikla na teleobjektív s ohniskom 1,1 metra zo statívu. Je to podľa Horáleka dosť šťastný záber, o pár minút neskôr sa v smere nad hradom a k Mesiacu totiž úplne zatiahlo.

Snímku využije aj Ľubovnianske múzeum

To, že je snímka publikovaná ako astronomická snímka dňa NASA, veľmi pozitívne vníma aj riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík. S autorom sa už aj dohodli, získali autorské práva a fotografiu budú používať na propagačné účely. „Máme celú kolekciu snímok, ktoré používame na propagáciu, a tento záber zaradíme medzi jeden z najdôležitejších, pretože sa naozaj vydaril,“ skonštatoval Mikulík.

Uložiť článok

Najnovšie články