Facebook.com, fotoslovensko.sk

Slovensko je plné miest, na ktoré môžeme byť hrdí a môžeme ich neustále obdivovať. Medzi tieto lokality určite patria aj Súľovské skaly, ktoré nejedného návštevníka prekvapia svojimi neobvyklými skalnými útvarmi.

Súľovské skaly, podcelok Súľovských vrchov, sa nachádzajú asi 10 kilometrov južne od Bytče. Sú vyhľadávanou lokalitou turistov a nadšencov prírody. Ponúkajú nie veľmi náročné prechádzky a množstvo prírodných krás, ktoré môžeš objavovať.

Článok pokračuje pod videom ↓

Táto lokalita bola vyhlásená za národnú prírodnú rezerváciu v roku 1973. Náučný chodník Súľovské skaly patrí k obľúbeným trasám, na tejto sa návštevník môže dozvedieť niečo o prírodnej faune a flóre, ako aj geológii. Medzi zaujímavé miesta patrí Gotická brána, zrúcanina Súľovského hradu či niekoľko vyhliadok. Oblasť je typická svojimi bizarnými skalnými útvarmi v podobe rôznych ihiel, brál a okien.

Instagram/martinlejska

Gotická brána

Gotická brána je najväčšou skalnou bránou Súľovských skál, siaha až do výšky zhruba 13 metrov. V minulosti sa nazývala Lomená brána, no Ján Cisařovský ju premenoval. Svoje pomenovanie nesie vďaka tvaru, ktorý pripomína gotické portály.

Instagram/svetluskapos

Skalná brána v Slopoch

Tento impozantný mohutný skalný útvar patrí k miestam, ktoré by si pri návšteve Súľovských skál taktiež nemal vynechať. Je to druhá najväčšia skalná brána Súľovských vrchov. Ide o 8 metrov vysoký prírodný útvar, otvor v skale. Nezvyčajnosťou tejto brány je jej zachovaná písomná zmienka už z 13. storočia. Niekedy sa označuje aj názvami Obrovská brána alebo Panská brána. K tejto skalnej bráne vedie turistický chodník, nachádza sa neďaleko rázcestia Pod Roháčom (Roháč – Čiakov). V blízkosti sa nachádza aj jaskyňa Šarkania diera.

Instagram/monn.n

Súľovský hrad

V minulosti nazývaný aj Roháč, slúžil ako strážny hrad, z ktorého sa pozorovalo okolie. Vznikol v 15. storočí. Zachovali sa napríklad základy budov, zostatky múrov s otvormi po oknách. V dolnom hrade je to zase časť s priestrannou plošinou na jeho nosnej skale a v hornom hrade stopy po schodišti či veži.

Instagram/simonkathomkova

Pozri aj: Oravský hrad: Povstania, slávny upír aj nemeckí nacisti. Jeden z najkrajších slovenských hradov, ktorý ukrýva tisíce príbehov

interez.sk (Aneta Schmögerová), vypadni.sk, wikipedia.orgtreking.cz, wikipedia.org
Uložiť článok

Najnovšie články