Foto: Unsplash

Dvom študentkám sa podarilo vytvoriť baktériu, ktorá premení plasty na iné užitočné chemikálie, zložky či vodu.

Len 21-ročná Jeanny Yao a 22-ročná Miranda Wang vytvorili celkom novú metódu rozkladu. Ako uvádza portál Unilad, projekt, na ktorom pracovali niekoľko rokov, priniesol výsledok v podobe baktérie, ktorá premení plastové znečistenie na vzácne prírodné materiály, ktoré je možné opätovne využiť v odevnom priemysle.

Článok pokračuje pod videom ↓

Geneticky modifikovaná baktéria chemicky rozloží plastové polyméry ako polystyrénové a polyetylénové filmy a premení ich na organické zložky, ktoré následne prejdú biologickou premenou, ktorá zabezpečí ich konverziu na vzácne materiály. Svoj objav študentky odprezentovali na TED talk konferencii a na pôde svojej domácej univerzity, Wharton School at the University of Pennsylvania, získali rovno päť ocenení.

Projekt sa bude ďalej vyvíjať

Podľa portálu Vancouver Sun sa im tiež vďaka projektu BioCellection podarilo zabezpečiť 300-tisíc dolárov na financovaní. Dvojica študentiek má v súčasnosti v pláne premiestniť sa do Silicon Valley, kde budú ďalej pracovať na zdokonalení svojho projektu. Mladé vedkyne dúfajú, že plastovú krízu sa im podarí zažehnať a zmeniť na veľkú príležitosť, ktorou narušia textilný priemysel a bude väčšia ako ropný ošiaľ.

Pixabay

Ich geneticky modifikovaná baktéria činí svoje zázraky v dvoch krokoch. V prvom plastový základ rozkladá a v druhom ho premieňa na opätovne využiteľné materiály. Keď baktéria rozloží plast na vodu a oxid uhličitý, vzniknú tak dve najpodstatnejšie zložky, ktoré umožnia rozklad zložitejších plastov, ako polystyrén. Podľa Jeanny a Mirandy by sa ich produkt mohol dostať do komerčnej distribúcie o dva roky.

unilad.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články