Foto: SITA/AP

Nové informácie šokovali verejnosť.

Dvadsaťštyriročný strelec zabil 21. decembra na fakulte 14 ľudí a 25 zranil, následne spáchal samovraždu. Najväčšia tragédia v histórii krajiny otriasla ľuďmi v Česku, ale aj na Slovensku. Web iDNES.cz dnes prišiel s novými informáciami, ktoré vrhajú na celú udalosť iné svetlo.

Strelec sa podľa študentov pohyboval v budove desiatky minút pred streľbou. Rovnako sa v budove nachádzal aj v čase, keď po ňom pátrali policajti. Tí však prehľadali len prízemie a časť prvého a druhého poschodia a potom odišli. Študenti vypovedali, že strelca videli na chodbe 4. poschodia. To bolo krátko pred 2. hodinou poobede.

Polícia bola v budove zrejme v ten istý čas ako vrah

Presne v tom čase ho už hľadala dvojčlenná hliadka, tá ale komunikovala hlavne so študijným oddelením. V okolí sa nachádzali ďalší policajti, ktorí hliadkovali mimo budovu. Keď prehľadávali budovu, na študenta sa pýtali, zisťovali, či ho nevideli. Povedali, že je ozbrojený a chce spáchať samovraždu, informuje iDNES.

Foto: SITA/AP – David Josek

Fakt, že strelca videli na fakulte skôr, ako sa doteraz tušilo, potvrdil aj bývalý miestopredseda ČSSD Lubomír Zaorálek, ktorý tam v dobe streľby prednášal. Policajti sa do budovy neskôr opäť vrátili, bol tam aj policajt v civile, na študijnom oddelení sa pýtali na rozvrh študenta. Keď mu ale na študijnom oddelení nevedeli poradiť, odišiel.

Následne policajti zamerali strelcov telefón. Nachádzal sa v Parížskej ulici, a to bol podľa iDNES prvý poznatok, že strelec je buď v blízkosti školy alebo priamo v budove školy. Krátko pred treťou hodinou prišli prvé telefonáty na políciu, že sa na fakulte strieľa.

Polícia sa k informáciám zatiaľ odmietla vyjadrovať, podľa hovorcu českej Polície má informovanie na starosti štátne zastupiteľstvo, a preto neposkytnú žiadne ďalšie komentáre.

Po tom, ako študent zabil svojho otca a nastražil pascu v dome, odišiel do Prahy, kde spustil paľbu na univerzite. Zabil 14 ľudí a 25 zranil. Sám napokon spáchal samovraždu. Streľba v Prahe, ktorá sa odohrala 21. decembra, je najtragickejšia v histórii Česka. Neskôr sa zistilo, že má na svedomí ďalšie vraždy, a to mladého muža a jeho dvojmesačné dieťa, ktorí zahynuli po streľbe v lese v Klánoviciach.

Ak ste sa stali obeťou alebo svedkom traumatizujúcej udalosti, pomoc nájdete na webe IPčko. Psychologickú pomoc poskytuje nonstop, bezplatne a anonymne prostredníctvom chatu a emailu.

Uložiť článok

Najnovšie články