Ilustračná foto: Pixabay

Moderným trendom je na Instagram či na Facebook pridať vyslovene čokoľvek.

Kedy, kto a čo jedol, kde sa práve nachádza a s kým, no a obľúbenou zábavkou je aj pridávanie fotografií. Pred tým, než niečo na sociálnych sieťach uverejníte, by ste si to mali veľmi dobre premyslieť a uvedomiť si, že k obsahu zverejnenému na internete sa poľahky dostane ktokoľvek, aj keď si možno myslíte, že sú vaše údaje dobre chránené.

Vďaka fotografiám zistil všetko, čo potreboval

Polícia podľa portálu Unilad v Tokiu zatkla muža po tom, čo napadol ženu. 26-ročný mladík bol tzv. stalkerom a svoju obeť našiel za pomoci odrazu v očiach na fotografii uverejnenej na instagramovom profile. Prípad vyvolal búrlivé diskusie, zdá sa totiž, že vďaka internetu je dnes možné už všetko.

Pre CBS News sa stalker vyjadril, že bol odhodlaný ženu nájsť za každú cenu. Prechádzal preto všetky jej verejne dostupné fotografie na sociálnych sieťach a hľadal čokoľvek, čo by mu prezradilo, kde sa žena nachádza, prípadne, kde žije.

Foto: Unsplash

Portál Tokyo Reporter uvádza, že obeťou stalkera mala byť 21-ročná Ena Mastuoka, členka popovej kapely Tenshi Tsukinukeni Yomi. Vďaka Google Street View a informáciám, ktoré stalker pozbieraj z jej uverejnených fotiek, bol schopný zistiť, kde Ena žije. Tá neraz na svoje sociálne siete pridávala fotky scenérií a selfíčka a práve na základe tých si páchateľ, Hibiki Sato zistil, ktorým vlakom dievča cestuje, akými zastávkami vlak prechádza a kde z neho Ena vystupuje.

Usvedčili ho bezpečnostné kamery

Aby zistil, v ktorej budove Ena žije, pozorne preštudoval všetky jej fotografie, všímal si dokonca aj závesy a spôsob, akým svetlo preniká do miestnosti. Po tom, čo Sato zistil všetky potrebné informácie, ženu sledoval a začiatkom septembra ju napokon cestou domov napadol. Z miesta činu ušiel, usvedčili ho však bezpečnostné kamery. Polícia muža zatkla 8. októbra.

Stalkovanie pozná mnoho ľudí len z filmov. Žiaľ, často sa vyskytuje aj v realite. Je definované ako neželaná pozornosť, ktorú stalker svojej obeti opakovane venuje. Tá sa môže prejaviť sledovaním, obťažovaním či akýmkoľvek iným správaním, ktoré považuje „stalkovaná“ osoba za nepríjemné a neprimerané.

Foto: unsplash

Prečo stalker stalkuje?

Portál Psychology Today uvádza, že obeťami stalkovania sa ľudia stávajú častejšie, ako by ste si mysleli. V roku 2006 vykonal psychológ Brian Spitzberg prieskum naprieč 3 kontinentmi a ukázalo sa, že stalkovaniu je v priebehu života vystavených 8 až 13 percent mužov a až do 32 percent žien. Stalkerom je väčšinou človek, ktorého poznáme, či už osobne alebo z videnia.

Stalkerovo správanie sa väčšinou stupňuje, spočiatku môže posielať správy, listy a darčeky, neskôr sa uchýli k sledovaniu obeti, prípadne ku jej priamej konfrontácii na ulici. Príčiny stalkovania sú rôzne, väčšinou je však jedinec mentálne nestabilný, hľadá spôsob, akým by nad svojou obeťou nadobudol moc a neraz koná v hneve.  Nie každý stalker musí byť duševne narušený, mnoho z nich však trpí depresiami alebo iným mentálnym ochorením alebo užíva návykové látky.

Unilad, Psychology Today
Uložiť článok

Najnovšie články