Foto: Marc Teyssier

Vedci vyvinuli obal na smartfón, ktorý sa nielen podobá na kožu, ale má aj jej vlastnosti.

Vedci vyvinuli prototyp umelej kože podobný tej ľudskej. Vytvorili z nej „smart obal na mobil“ a ten povýši vaše zariadenie na novú úroveň. Prototyp zaznamenáva dotyky a reaguje na rôzne jeho formy, ako je napríklad šteklenie, hladkanie, ale aj napríklad štípanie.

Rozhranie má názov Skin-On a podľa Independent ho bude možné pripojiť na rôzne zariadenia. Obal je vytvorený z viacerých vrstiev silikónu s tvarom, aby sa čo najviac podobal ľudskej koži. Na vonkajšej vrstve sa nachádza elektródová vrstva, ktorá dokáže vnímať dotyky. Vyvinuli ho vedci z Bristolskej univerzity spolu s Telecomm ParisTech.

Foto: Marc Teyssier

Z kože vytvorili obal na telefón, počítačovú podložku, ale aj poťah na inteligentné hodinky.

„Silné stlačenie vyvoláva hnev, zatiaľ čo šteklenie pokožky vytvára smiech a poklepaním sa vytvorí prekvapené emodži,“ uviedol hlavný autor projektu Marc Teyssier.

Foto: Marc Teyssier

Obal tak môžete napríklad poštekliť či uštipnúť a na monitore sa vám zobrazí avatar, ktorý sa smeje, či sa naopak zamračí. Pri použití ako touchpadu zase pridáva ďalší rozmer ovládania podľa citlivosti tlaku či lepšieho ovládania.

Foto: Marc Teyssier

Ak sa zamýšľate, na čo je vôbec tento prototyp dobrý, tak s jeho uplatnením sa počíta najmä v budúcnosti pri navrhovaní humanoidných robotov. Okrem toho, že by vďaka takejto koži získali „ľudskejší vzhľad“, dokázali by správne reagovať na dotyky a iné podnety z okolia.

Foto: Marc Teyssier

Vedecký tím tvrdí, že ich práca otvára dvere do možnej budúcnosti pomocou „antropomorfných prístrojov“ – kde prístroje majú ľudské vlastnosti. Ďalším krokom je podľa New Scientist ešte realistickejšia pleť a to aj so zabudovanými chĺpkami, ktoré budú merať teplotu.

Fungovanie umelej kože si môžete pozrieť na tomto videu:

Independent
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )