Foto: MaxPixel

Michaela Galambošová / / Veda
To, čo kedysi patrilo do kategórie sci-fi, sa čoskoro môže stať súčasťou nášho každodenného života.

Akosi sme si zvykli na to, že vedci posúvajú hranice. Vývoj technológií napreduje raketovou rýchlosťou. Jedna technologická novinka strieda druhú. Najnovšie vedci predstavili elektronickú kožu, ktorá môže zlepšiť kvalitu života tisícom. 

V prvom rade si pri zmienke o elektronickej koži (e-skin) určite spomeniete na Terminátora, u ktorého nebola núdza o všakovaké vychytávky. V detstve sme na jeho neobvyklé superschopnosti síce pozerali s otvorenými očami, no čoskoro príde doba, keby sa jeho vylepšenia môžu stať bežnou súčasťou každodenného života. Skupina vedcov z Univerzity v Colorade predstavili novinku, ktorá vám vyrazí dych. Elektronickú pokožku, ktorá môže zlepšiť kvalitu života najmä ľuďom odkázaným na protézy.

Vedci pri konštrukcii elektronickej pokožky (e-skin), využili nanotechnológie. Pomocou nich sa im podarilo zostrojiť recyklovateľnú elektronickú pokožku, ktorá je citlivá nielen na dotyk a teplo, ale sa i dokáže regenerovať. Práve kvôli týmto vlastnostiam môže nájsť širokospektrálne využitie v medicíne, robotike ako aj protetike. V prvom rade má slúžiť na uľahčenie každodenného života tým, ktorí to najviac potrebujú.

Syntetická replika kože


Táto koža poskytuje všetko, čo sa od nej očakáva. Je citlivá na dotyk, dokonca môže vo vás vyvolať aj pocit šteklenia. Je zložená z polyimínu, polyméru, ktorý je natretý nanočasticami striebra. Práve to je zodpovedné za pevnosť, stabilitu a elektrickú vodivosť e-pokožky. Jej obrovskou výhodou je najmä schopnosť „liečenia.“ Pokiaľ je jej povrch porušený, môže sa namočiť do roztoku, ktorý ju skvapalní. Tento kvapalný materiál sa použije na vytvorenie novej elektronickej kože.

Nebude produkovať žiadny odpad


Obrovskou výhodou tejto novej e-kože je i to, že nebude prakticky produkovať žiaden odpad. To je na dnešnú dobu naozaj výrazný bonus navyše. Ekologické otázky dnešnej doby sú totiž to čoraz pálčivejšie, preto im treba venovať patričnú pozornosť. Samozrejme, táto koža nie je taká dokonalá ako originál, ktorý sa nachádza na každom z nás. Pre mnohých ľudí môže však predstavovať obrovskú pomoc. Protézy tak budú oveľa citlivejšie a budú môcť konečne reagovať na ľudský dotyk. A to je pocit na nezaplatenie.

Pozri aj: Zomrel v deň „Pí“ a v deň, keď sa narodil Einstein. 10 faktov o Stephenovi Hawkingovi, najslávnejšom vedcovi všetkých čias

forbes.com, theverge.com
0
Komentovať (0)