Foto: Unsplash

Agrorezort v reakcii uviedol, že si uvedomuje vážnosť situácie.

Slovensku hrozí v budúcom roku nedostatok domáceho bravčového mäsa. Počet prasníc sa totiž od roku 2001 zmenšil v SR zo 131 tis. (90 percent sebestačnosť) na 34 tisíc a tento počet pre koronakrízu a najmä africký mor ošípaných (AMO) neustále klesá.

Chovatelia vyzývajú vládu na okamžitý zásah, inak počet prasníc klesne v roku 2022 v SR o ďalších 15 percent. Informoval o tom v utorok výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie chovateľov ošípaných (SACHO) Peter Polák.

Chovateľom robí problém mor ošípaných a ceny kŕmnych zmesí i energií

Aktuálne sa na slovenskom trhu predáva iba 30 percent domáceho bravčového mäsa, zvyšok tvorí dovoz. V poslednom období sa navyše zapájajú do dovozu podľa SACHO vo väčšej miere tretie krajiny.

Chovateľom robia problémy aj rastúce ceny kŕmnych zmesí (nárast 60 percent) či energií (50 percent). K tomu pribudli náklady na dezinfekciu spôsobené AMO a COVID-19. Naopak, cena bravčového klesla v niektorých prípadoch podľa SACHO až o 30 percent. „Situácia na Slovensku je taká, že ak neprídu štátne opatrenia, bravčové mäso nemusí byť dostupné. To neplatí iba o Slovensku, ale o viacerých krajinách EÚ. Tým však dané štáty pomáhajú na národnej úrovni. U nás to tak nie je,“ uviedol Peter Polák.

Foto: Unsplash

Bravčové mäso je podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory najvyužívanejším mäsom v domácej kuchyni. Spotreba na obyvateľa je 37 kilogramov na osobu na rok.

Pre pandémiu nebudú bez pomoci štátu dostupné prasnice

„Práve preto je tu reálna obava, že v budúcom roku pre pandémiu COVID-19 a AMO nebudú bez pomoci štátu žiadne dostupné prasnice. Čo sa týka opatrení, štát by mal aspoň propagovať spotrebu domáceho bravčového mäsa prostredníctvom médií. Exekutíva sa musí prestať hádať a začať reálne pracovať pre slovenský vidiek,“ doplnil predseda SPPK Emil Macho.

Agrorezort v reakcii uviedol, že si uvedomuje vážnu situáciu, v ktorej sa ocitli chovatelia ošípaných i spracovatelia bravčového mäsa v súvislosti s epidémiou afrického moru ošípaných. Preto ministerstvo spustilo kampaň na zastavenie šírenia AMO, boli prijaté rázne opatrenia na zabránenie veľkých škôd vo veľkochovoch a aktuálne pripravuje mimoriadnu pomoc vo výške 2 mil. eur na zmiernenie následkov AMO.

Okrem toho sú otvorené dve výzvy vo forme tzv. Zelenej nafty vo výške 30 miliónov eur a Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) v krátkom čase vyhlási výzvy 4.1 „Podpora na investície do poľnohospodárskych podnikov“ a 4.2 „Podpora pre investície na spracovanie /uvádzanie na trh a/alebo vývoj poľnohospodárskych výrobkov“ vo výške 159 a 170 miliónov eur, z ktorých budú môcť podniky z oblasti chovu a spracovania bravčového mäsa čerpať peniaze.

MPRV SR zároveň dodalo, že pomáha chovateľom a prevádzkovateľom bitúnkov aj nefinančne, podporuje schválenie prevádzok a bitúnkov pre spracovanie mäsa zo zóny II a III (s výskytom AMO). „Máme dohodnutý celý proces od chovateľa až po finálne tepelne spracované výrobky. Zároveň bude v najbližších dňoch podpísané memorandum o spolupráci medzi MPRV, Štátnou veterinárnou a potravinovou správou (ŠVPS), chovateľmi, porážacími a spracovateľskými zväzmi a obchodníkmi o aktívnom riešení a spoločnom postupe pri boji proti AMO,“ dodal agrorezort.

Uložiť článok

Najnovšie články