Foto: Unsplash.com

Vždy si sníval o tom, že absolvuješ štúdium na prestížnej zahraničnej univerzite?

Mnohí šikovní slovenskí študenti túžia vymaniť sa z pazúrov nášho školstva a získať kvalitnejšie vzdelanie na niektorej zahraničnej univerzite. Ak však nemajú na to, aby získali plné štipendium, väčšina z nich si takéto školy nemôže dovoliť. Samozrejme, existujú študentské pôžičky, no nie každý sa chce už v mladom veku potenciálne zadĺžiť. Tisícky eur na školné síce na stromoch nerastú, no teraz ich začne sypať Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. 

Zverejnili totiž lákavú ponuku, ktorá máloktorého ambiciózneho študenta nechá chladným. Prostredníctvom Štipendia Martina Filka, pomenovaného na počesť zosnulého slovenského ekonóma, chcú mladým ľuďom zaplatiť kvalitné štúdium vo svete. Konkrétne zafinancujú najviac dva roky štúdia, vrátane životných nákladov aj cestovného či časti nákladov na študijné pomôcky. Na projekt vyčlenilo ministerstvo pre akademický rok 2018/2019 finančné prostriedky vo výške 173-tisíc eur.

To, koľko študentov budú môcť z peňazí podporiť, závisí aj od finančnej náročnosti študijných programov a ďalších nákladov. Uchádzať o štipendium sa môžu študenti, ktorí už na zahraničných školách študujú, sú prijatí alebo sa zatiaľ o štúdium len uchádzajú. Vysoké školy sa musia umiestniť do 200. miesta v rebríčku hodnotenia univerzít Shanghai Academic Ranking of World Universities 2017  alebo v rebríčku RePEc. Záujemci o štipendium môžu svoje žiadosti posielať do 26. apríla, ďalšie detaily sa dozvedia na tomto odkaze.

Toto všetko znie ako zo sna, no má to jeden háčik. Za to, že štát tvoje štúdium podporí, mu to musíš splatiť, a to veľmi konkrétnym spôsobom. Musíš sa totiž zaviazať k tomu, že po ukončení štúdia sa na tri roky zamestnáš v slovenskej štátnej správe. Cieľom programu je totiž na jednej strane podporiť Slovákov v získavaní kvalitnejšieho vzdelania, no na druhej strane primäť ich k tomu, aby získané vedomosti a kvality uplatnili na domácej pôdy, v tomto prípade vyslovene na zlepšenie fungovania našej krajiny.

„Tým, že cieľom Štipendia Martina Filka je posilňovanie analytických kapacít štátnej správy, uprednostňuje sa podpora štúdia v nasledujúcich oblastiach: ekonómia, matematika, štatistika a verejná politika,“ píše sa v oficiálnej výzve k získaniu štipendia. V roku 2018 sa uskutočňuje výber na 18 konkrétnych pozícií v štátnej správe – napríklad v Inštitúte finančnej politiky, Útvare hodnoty za peniaze, Centre pre hospodárske otázky či Inštitúte sociálnej politiky.

Nie je žiadnym tajomstvom, že množstvo šikovných slovenských študentov aj napriek finančnej náročnosti odchádza do zahraničia, kde mnohí zostávajú aj po absolvovaní školy. Ich cenné vedomosti a potenciál Slovensku chýbajú, preto sa štát snaží prilákať ich aj takýmto spôsobom späť. Je otázne, či nie je cena za štúdium v zahraničí zdarma privysoká, no na druhej strane to prináša mladej inteligencii možnosť aspoň trochu ovplyvniť zmeny našej krajiny k lepšiemu. Hoci sa to v súčasnej politicko-spoločenskej situácii zdá ako utópia.

Pozri aj: Padla dohoda, ktorá nesmierne pomôže našim lesom. Ochranári sa dohodli s lesníkmi, že nebudú zasahovať v pralesoch na Slovensku

minedu.sk
Uložiť článok

Najnovšie články