Foto: @lukas_konik (Instagram)

Neďaleko Trenčína môžete navštíviť najstaršie pútnické miesto v celom niekdajšom Uhorsku.

Neďaleko Trenčína, na území obce Skalka nad Váhom, možno nájsť zaujímavé miesto, ktoré väčšina ľudí pri prechode diaľnicou obchádza bez povšimnutia. Je ním Skalka pri Trenčíne, najstaršie pútnické miesto našej krajiny. Nájdete tu zrúcaninu prastarého kláštora, jaskynný komplex i nový romantický dvojvežový kostolík. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Skalka pri Trenčíne je najstarším pútnickým miestom na Slovensku i celého niekdajšieho Uhorska. Skladá sa z dvoch blízko seba ležiacich lokalít – Veľká a Malá Skalka. Veľká skalka návštevníkom poskytuje pohľad do priestorov zrekonštruovanej zrúcaniny benediktínskeho kláštora. Ten vznikol pravdepodobne už v 12. storočí na úpätí skaly a dnes sa so zaujímavou scenériou týči nad hlavnou cestou popri Váhu.

Vo Veľkej skalke nájdete i malý jaskynný komplex, v ktorom podľa legendy v 11. storočí žil sv. Benedikt, pustovník a prvý slovenský mučeník. Je najstaršou sprístupnenou jaskyňou na našom území. Práve na pamiatku sv. Benedikta vznikol na pravom brehu Váhu benediktínsky kláštor. Benediktínske opáctvo na tomto mieste sídlilo až do 17. storočia, kedy boli priestory prenechané jezuitom. Na začiatku 18. storočia bol kláštor pri labansko-kuruckých vojnách poškodený a na konci storočia jezuitmi opustený. Od tohto obdobia kláštor chátral a to až do nového milénia, kedy boli jeho ruiny zrekonštruované a sprístupnené verejnosti.

Neďaleko Veľkej skalky, v smere toku Váhu, nájdete i Malú skalku. Tá pozostáva z románskeho dvojvežového kostolíka. Po prvý raz sa v historických materiáloch spomína už v roku 1208. Kostol je postavený na mieste, kde podľa legendy zbojníci prepadli a zabili sv. Benedikta, ktorého telo neskôr hodili do Váhu.

Obe lokality spája Náučný chodník Malá – Veľká Skalka. Má o niečo viac ako 2 km a dovolí vám navštíviť obe historické sakrálne pamiatky. Areál Veľkej Skalky je pre verejnosť počas letnej sezóny otvorený každý deň, okrem pondelka, a to od 10. do 17. hodiny. Najvýznamnejšiu púť v tejto lokalite ste však už premeškali. Koná sa koncom júla a tohtoročný termín padol na minulý víkend.

Pozri aj: Zabudnite na Slovenský raj či Bojnický zámok. 10 ďalších „tajných miest“ na Slovensku, ktoré nikto nepozná, no oplatí sa ich navštíviť

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

Uložiť článok

Najnovšie články