foto: MovieStillsDB.com

Dopozerať ho zvládnu naozaj iba silné žalúdky. Napriek tomu však ide o jeden z najoriginálnejších námetov v hororovom žánri.

Kontroverzné filmy si získali špecifický okruh fanúšikov, ktorých fascinuje každý zvrátený výmysel ich tvorcov. Z niektorých sa však ľuďom dvíhajú žalúdky už iba pri pomyslení na scény, ktoré nejdú odstrániť z pamäti. Jedným z nich je aj Ľudská stonožka, v ktorej sa autor rozhodol porušiť všetky pravidlá a zájsť za hranice ľudskej dôstojnosti. 

Režisér Tom Six sa do sveta kinematografie zapísal predovšetkým ako tvorca jednej z najzvrátenejších filmových trilógií vôbec. Množstvo divákov si pri sledovaní Ľudskej stonožky povie, že niečo takto choré a zvrátené nemôže vzniknúť v hlave normálneho človeka. No Six nám dokazuje, že to reálne je a v troch častiach postupne posúva svoje hranice a prekonáva ich prívlastok najodpornejších filmov všetkých čias.

foto: MovieStillsDB.com

Výlet po Európe dvoch Američaniek sa razom zvrtne vo chvíli, keď sa im uprostred odľahlej časti Nemecka pokazí auto. Majú však na prvý pohľad šťastie, keď sa im podarí nájsť v lese vilu, v ktorej môžu prenocovať. Ráno po prebudení však zisťujú, že sa stali hlavnými hrdinkami hororu, o akom by sa ťažko snívalo aj tomu najzvrátenejšiemu človeku.

Ženy sa budia v improvizovanom lekárskom stredisku. Doktor Heiter je uznávaným špecialistom na oddeľovanie siamských dvojčiat. Jeho ambíciou je však zrealizovať presný opak, a to umelo vytvoriť siamské dvojčatá. Tak vydeseným ženám prezentuje svoj nápad pomocou nákresov a detailne im opisuje, ako prepojí ich tráviace systémy prostredníctvom konečníka a úst. Spolu s nimi najhoršiu nočnú moru prežíva aj japonský turista Katsura. Z trojice uväznených sa totiž čoskoro stane ľudská stonožka.

foto: MovieStillsDB.com

Aby doktor zabránil svojim adeptom na unikátny projekt úniku, potrhal im väzy v kolenách a vďaka tomu sa dokázali iba plaziť po zemi. Ďalšou zvrátenou sekvenciou je časť, v ktorej im odstráni zuby a prerezáva ústa a zadok, aby ich mohol dôkladnejšie spojiť. Napokon sa z ľudskej stonožky stáva akýsi domáci miláčik jej autora, s ktorým skúša rôzne kúsky a možnosti, čo všetko zvládnu. Ako potrava im slúžia vlastné výkaly a aby doktor proces trávenia urýchlil, nebránil sa podať preháňadlo prvému z trojice.

Inšpirovaný experimentom z nacistického tábora

Bizarný námet spojiť ľudí cez ústa a konečník skrsol v režisérovej hlave počas večera, kedy sledoval s kamarátmi televíziu. Ako reakciu na prípad s pedofilom Six reagoval, že by mu mali prišiť ústa k zadku nejakého tučného kamionistu. Neskôr z tejto zvrátenej myšlienky vznikla kostra na jeden z najvýraznejších a najnezabudnuteľnejších hororov v histórii. Ďalšou veľkou inšpiráciou pri tvorbe hlavného hrdinu Ľudskej stonožky doktora Josefa Heitera bol nemecký nacistický lekár Josef Mengele, ktorý sa preslávil svojimi morbídnymi a nehumánnymi experimentami vykonávanými na väzňoch počas druhej svetovej vojny v Osvienčime. V jednom zo svojich známych projektov chcel vytvoriť siamské dievčatá zošitím ich tepien dohromady.

foto: MovieStillsDB.com

Diváci zostávajú po zhliadnutí filmu znechutení a šokovaní. Pri premiére v Japonsku však boli reakcie úplne iné. Publikum sa na nechutných scénach smialo od začiatku do konca. Napriek tomu je však snímka určená najmä pre silné žalúdky. Svedčí o tom aj fakt, že znechutení boli už aj sami adepti na hercov počas kastingov. Keď im totiž ukázali nákresy ľudskej stonožky, množstvo z nich odišlo s názorom, že je režisér šialenec.

Pre fajnšmekrov lekárskych presností

Ak ste si však mysleli, že je takáto zvrátenosť nereálna, ste žiaľ na omyle. Six pred natáčaním oslovil otca svojej priateľky, ktorý pracoval ako chirurg. Ten mu vypracoval rozsiahlu presnú správu o tom, ako biologicky správne prepojiť ľudí. Tým pádom je všetko, čo môžeme vidieť vo filme na sto percent lekársky presné.

foto: MovieStillsDB.com

Režisérovi však jedno takéto kontroverzné dielo nestačilo a vytvoril druhé pokračovanie, ktoré je ešte drastickejšie. Čiernobiele pokračovanie zachytáva nočného strážnika Martina, ktorý si pozrie Sixov film a nápadom zostane fascinovaný. Rozhodne sa teda vytvoriť niečo podobné, avšak posunúť hranice ešte ďalej. Výsledkom je ešte väčšie množstvo scén plných brutality a nechutností, ako sme mohli vidieť v prvej, už aj tak šokujúcej časti.

Six do hlavnej úlohy obsadil britského herca Laurenca R. Harveyho, ktorý ho však musel o svojej zvrátenosti a že je pre úlohu v jeho filme ochotný urobiť čokoľvek, presvedčiť. Pred režisérovými očami musel herec vykonať sexuálny akt so stoličkou. Do vysnívanej role bol napokon obsadený a zaujímavosťou je, že počas celého trvania filmu jeho postava ani raz neprehovorí. Kontroverzná snímka bola zakázaná na Novom Zélande, v Nemecku či Malajzii a vo Veľkej Británii dokonca ešte pred jej uvedením.

foto: MovieStillsDB.com

Trilógiu uzatvára finálna sekvencia, v ktorej sa dej presúva do americkej väznice. Dozorca sa pokúsi vytvoriť unikátny spôsob k náprave trestancov a šetreniu výdavkov inšpirovaný predošlými filmami. Six pred uvedením snímky uviedol na svojom Twitteri, že je jeho snom vytvoriť stonožku až z 500 ľudí. Tiež sa vyjadril, že oproti poslednému dielo budú tie ostatné pôsobiť ako z produkcie spoločnosti Disney.

Ak ste však nadšencom poriadne zvrátených a nechutných filmov, po Ľudskej stonožke prichádza Tom Six s ďalšou kontroverznou snímkou. Ako uvádza portál Ladbible, film The Onania Club označil samotný režisér ako najnechutnejší horor všetkých čias. Tentokrát sa režisér rozhodol nazrieť aj do politických tém, kedy zaradil ako hlavný zdroj rozkoše pre masturbujúce ženy teroristický útok na dvojičky. O škandály má už vďaka vyhrotenému námetu postarané a táto novinka sa na filmových plátnach objaví už v priebehu tohto roka.


Ďalšie články zo série najkontroverznejších filmov:


Zaujal vás náš výber? Inšpirujte sa ďalšími titulmi:
Tip na film | Tip na seriál
sk.wikipedia.orgen.wikipedia.orgcsfd.cz, cinemablend.com

Najnovšie články