Foto: TASR/SITA

O dovoze ruskej vakcíny na Slovensko informovali aj ruské médiá. Avšak nepravdivo.

Keď včera večer na Slovensko dorazili vakcíny Sputnik V z Ruska, tamojšie médiá začali svojich občanov informovať, že Slovensko sa stalo už 39. krajinou sveta, ktorá ich vakcínu zaregistrovala. Nie je to ale pravda.

Na Slovensko síce vakcína dorazila, ale bola dovezená na ministerskú výnimku. To ani zďaleka neznamená, že ide o registráciu. Nepravdivé informovanie v Rusku o registrácii Sputnik V na Slovensku si všimol portál Aktuality.

Ani EMA, ani ŠÚKL

Vakcínu Sputnik V neodobrila ani Európska lieková agentúra a ani jej slovenský ekvivalent v podobe Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. Aj premiér uvádza, že očkovanie Sputnikom bude dobrovoľné. Napriek tomu sa ruské médiá pýšia úspechom vakcíny Sputnik V na Slovensku.

Foto: SITA

Agentúry, aj stránka výrobcu vakcíny

To, že niektoré médiá šíria nepravdivé informácie je dobre známy fakt aj zo Slovenska. Avšak v Rusku tieto informácie šíria veľké médiá. Napríklad RIA Novosti informuje v titulke, že vakcíny sme nakúpili bez sankcií, či bez povolenia EÚ. Agentúra TASS dokonca uvádza, že Sputnik je registrovaný na Slovensku a sme 39. krajinou na svete a druhou v Európskej únii (po Maďarsku). Agentúra sa odvoláva na Ruský fond priamych investícií.

Podobne ladenú informáciu prináša aj stránka samotnej vakcíny sputnikvaccine.com. Stránka sa v tlačovej správe tiež odvoláva na fond priamych investícií.

Foto: SITA

Prišlo k nám 200-tisíc kusov

Ako sme vás informovali, včera na košické letisko prišlo 200-tisíc kusov vakcíny Sputnik V, čo predstavuje ešte februárovú dodávku. V priebehu nasledujúceho mesiaca by malo prísť celkovo milión kusov, v máji a júni ďalší milión. Cena tejto vakcíny je 19,95 dolárov za obidve dávky.

Očkovanie by sa malo začať o 2 týždne a bude dobrovoľné. Momentálne prebieha kontrola šarží a bezpečnosti a vakcíny sú umiestnené v sklade v Šarišských Michaľanoch. Každý, kto sa ňou bude chcieť očkovať, musí podpísať vyhlásenie, že si je vedomý toho, že vakcína nie je schválená Európskou liekovou agentúrou.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )