Foto: SITA

Slovenská vláda zvažuje zaobstaranie ruskej vakcíny Sputnik V.

V týchto chvíľach je horúcou témou ruská vakcína proti Covid-19. Slovenská vláda zvažuje zaobstaranie vakcíny Sputnik V. A to aj napriek tomu, že ešte nie je schválená Európskou agentúrou pre lieky (EMA). Pozreli sme sa na to, kde už dostala povolenie a ktoré krajiny ňou aktuálne očkujú. 

Situácia s vakcínami je v Európe ale aj po celom svete momentálne napätá. Európska únia doteraz schválila na používanie tri vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech, Moderna a oxfordskú vakcínu AstraZeneca. V snahe urýchliť očkovanie a získať potrebnú imunitu sa dostáva do hry aj ruská vakcína Sputnik V, ktorá má mať skutočne vysokú účinnosť.

Aké sú výhody a nevýhody vakcíny Sputnik V, čo obsahuje táto vakcína aj pre koho je určená sa dozviete v našom predchádzajúcom článku. Dnes sa pozrieme na to, aké je jej momentálne postavenie vo svete aj na Slovensku, ktoré krajiny ju už používajú, ako vyzerá očkovanie touto vakcínou v Maďarsku aj prečo rozdelila ľudí na Slovensku na dva tábory.

Kórea, India či Kazachstan. Pridá sa aj Slovensko?

Sputnik V momentálne ešte nie je schválenou vakcínou v Európskej únii. Napriek tomu ju už jeden členský štát používa. Je ním Maďarsko, ktoré podľa TASR začalo očkovať touto vakcínou v piatok, 12. februára. Ďalšími európskymi krajinami, ktoré ale nie sú v Euŕopskej únii a vakcínu schválili sú Srbsko a Bielorusko. Namiesto čakania na schválené vakcíny Európskou komisiou sa tieto štáty rozhodli ísť vlastnou cestou.

Vakcínu Sputnik V si celkovo zatiaľ zaobstaralo viac ako dvadsaťpäť krajín z celého sveta. Globálne dodávky tejto vakcíny začali už koncom roka 2020. Od februára sa touto vakcínou očkuje v Bolívii, Alžírsku, Kazachstane, Turkménsku, Palestíne, Spojených arabských emirátoch, Paraguaji, Maďarsku, Arménsku, Srbsku, Venuezuele a Iráne.

Ďalšou členskou krajinou Európskej únie, ktorá schváli používanie vakcíny Sputnik V sa môže stať Chorvátsko. Podľa TASR sa tak dnes vyjadril tamojší minister zdravotníctva Vili Beroš, ktorého citovala agentúra DPA.

Partnerstvo s krajinami po celom svete

Celkovo je podľa informácií stránky Sputnik Vaccine vakcína Sputnik V zaregistrovaná vo viac ako 25 krajinách po celom svete. Okrem európskeho kontinentu vznikli partnerstvá aj so Severnou a Južnou Amerikou, Áziou alebo Afrikou.

Viacero krajín má záujem vyrábať túto vakcínu priamo u nich. Spolupráca bola potvrdená zatiaľ s Indiou, Južnou Kóreou, Brazíliou, Čínou alebo Tureckom.

Podľa správ TASR Rusko pred niekoľkými dňami odobrilo prvú fázu výroby vakcíny Sputnik V aj v Srbsku. “Predbežne bola schválená prvá fáza výroby ruskej vakcíny Sputnik V na území Srbska,” povedal Nenad Popovičsrbský minister bez portfólia, ktorý má na starosti inovácie.

Foto: SITA

Slovensko zvažuje jej zaobstaranie, na povrch sa však dostávajú nové fakty

Po utorkovom zasadnutí vlády minister zdravotníctva Marek Krajčí informoval o tom, že pandemická komisia odporučila vláde, aby začala rokovať s ruskou stranou ohľadom zaobstarania vakcíny Sputnik V. Je jasné, že jediné, čo nás môže dostať z tejto situácie je vakcína a preočkovanie populácie. Keďže takmer v celej Európskej únii nie je vakcín dostatok, aj toto je jednou z možností.

Na rokovaní pandemickej komisie v súvislosti s vakcínou Sputnik však zazneli aj argumenty odborníkov, že Rusko neposkytlo ani zďaleka dosť údajov na zodpovedné posúdenie bezpečnosti vakcíny. Vyhlásil to predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre európske záležitosti Tomáš Valášek (Za ľudí) po rokovaní pandemickej komisie o tejto téme, informovala TASR.

Vakcína Sputnik V nie je schválená Európskou liekovou agentúrou. Dokonca sa ukazuje, že aj avizovanie podanej žiadosti o registráciu tejto vakcíny nie je úplne jednoznačné.

Tomáš Valášek poznamenal, že počul i opakované zavádzania v otázke, či už výrobca vakcíny Sputnik požiadal o autorizáciu Európsku liekovú agentúru (EMA). Valášek tvrdí, že nepožiadal, a odvoláva sa na vyjadrenie agentúry. Pýta sa, prečo tak neurobil, keď je to skvelá vakcína.

“Ak bude mať Sputnik autorizáciu od EMA, určite ňou očkujme,” zdôraznil s tým, že iba očkovanie nás vyvedie z koronakrízy.

Premiér sa opýtal na názor ľudí prostredníctvom sociálnych sietí

Premiér Igor Matovič pridal na svoj profil na Facebooku video, v ktorom sa pýta na názor ľudí ohľadom vakcíny Sputnik V. Otázka, či kúpiť vakcínu aj bez schválenia EMA rozdelila Slovákov v jeho ankete na dva tábory.

Kým niektorí premiérovi napísali, že sú za a odvolávali sa napríklad na predbežné výsledky z lekárskeho časopisu The Lancet, ktoré preukázali jej vysokú účinnosť, ďalší vidia v tomto kroku risk a hazardovanie s ľudským zdravím. A radšej by počkali na definitívne schválenie EMA.

SPUTNIK … dajte vedieť názor, DÍK😷

Posted by Igor Matovic on Tuesday, February 16, 2021

Naši susedia už Sputnikom očkujú

Maďarsko pred niekoľkými dňami začalo s očkovaním vakcínou Sputnik V aj napriek tomu, že neprešla schválením Európskej únie. Prvými dávkami majú byť zaočkovaní starší ľudia bez chronických ochorení v Juhopeštianskej nemocnici, v Nemocnici sv. Imricha, v Nemocnici sv. Jána a v Zdravotnom centre maďarskej armády, informovala TASR.

Prvá zásielka ruskej vakcíny, ktorá dorazila do Maďarska má slúžiť k zaočkovaniu 20-tisíc ľudí. Stalo sa tak po tom, ako Maďarské Centrum národného zdravia (NNK) minulý týždeň ukončilo preverovanie ruskej vakcíny Sputnik V a vydalo povolenie na jeho použitie v Maďarsku.

Ako ju schválilo Maďarsko a čo na to bežní občania?

Maďarsko je jedinou krajinou Európskej únie, ktorá odštartovala očkovanie ruskou vakcínou. Pozreli sme sa na reakcie maďarských médií, ktoré informovali o jej schválení. Podľa maďarského portálu Index bola vakcína schválená siedmeho februára a informoval o tom minister Miklós Kásler na svojom Facebooku.

Urobil tak po tom, ako Maďarské Centrum národného zdravia dokončilo svoje štúdie ohľadom vakcíny Sputnik V a potvrdili, že vakcína spĺňa špecifikácie výrobcu a môže byť použitá u ľudí.

Reakcie ľudí v komentároch na túto informáciu sa líšili rovnako, ako u nás na Slovensku pod premiérovým videom. Kým to niektorí považujú za výborný krok, ďalší majú obavy z toho, že vakcína nie je schválená Európskou liekovou agentúrou a môže priniesť nepriaznivé účinky.

A Nemzeti Népegészségügyi Központ befejezte a Szputnyik V oltás esetében a feltételül szabott hatósági vizsgálatokat,…

Posted by Kásler Miklós on Sunday, February 7, 2021

V našej ankete vyhrala vakcína Sputnik V

V našom predchádzajúcom článku sme sa vás pýtali, ktorou vakcínou proti Covid-19 by ste sa dali zaočkovať, ak by ste si mohli vybrať. Napriek tomu, že Európska únia zatiaľ schválila tri vakcíny – Pfizer/BioNTech, vakcínu od Moderny a oxfordskú vakcínu AstraZeneca, s obrovským náskokom v našom hlasovaní vyhrala ruská vakcína Sputnik V.

Foto: Interez

Kým za vakcínu od spoločností Pfizer/BioNTech hlasovalo 495 ľudí, Sputnik V dostala až 1670 hlasov. V ankete vyhrala s takmer 60 % presvedčením hlasujúcich.

Ako by ste rozhodli vy?

Štvrtkové zasadnutie vlády prinesie možno viac odpovedí ohľadom toho, či sa na Slovensku začne očkovať ruskou vakcínou Sputnik V. A ak áno, za akých podmienok. Jedným z ideálnych scenárov by bolo zarezervovať si tieto vakcíny a počkať, kým budú Európskou úniou schválené.

Ako však môžeme vidieť, po vzore Maďarska je ďalším adeptom Chorvátsko, ktoré uvažuje nad registráciou tejto vakcíny napriek tomu, že neprešla Európskou liekovou agentúrou.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )