Foto: TASR - Jaroslav Novák

Ako bude fungovať samotestovanie na školách?

Avizovaný záujem zo strany rodičov o dobrovoľné samotestovanie žiakov doma, ktorý prechádzal cez školy a okresné úrady, bol veľmi vysoký. V rozhovore pre TASR to potvrdil minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS). Presné čísla o samotestovanie antigénovými testami však zatiaľ nevedel konkretizovať. 

Test nebude podmienkou na nástup do školy, no pre tých, ktorí majú záujem, rezort školstva poskytne PCR kloktacie testy pre základné a špeciálne základné školy. Okrem toho žiakom základných, stredných a špeciálnych škôl, ktorých rodičia prejavili záujem, budú poskytnuté prostredníctvom štátnych hmotných rezerv antigénové testy na dobrovoľné samotestovanie doma.

Foto: dronepicr, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

„Som veľmi rád, že rodičia zodpovedne pristupujú k tomu, čím dávajú najavo to, že chcú, aby boli školy čím dlhšie otvorené. My sme vyčlenili prvé dva milióny testov, z ktorých sme už prvý balík distribuovali. Viacej sme nevedeli distribuovať z dôvodu kapacity okresných úradov,“ priblížil minister školstva. Tak ako sa budú vyskladňovať jedny testy, tak druhé sa podľa šéfa rezortu školstva naskladnia. „A my urobíme všetko preto, aby sme vedeli vykryť celú požiadavku, ktorá príde,“ povedal Gröhling.

Čo ak bude test pozitívny?

Rezort školstva odporúča samotestovanie realizovať v pondelok a vo štvrtok ráno pred nástupom do školy. Každý žiak, ktorého rodič prejavil záujem, dostane sadu 25 kusov testov na domáce testovanie. V prípade pozitívneho výsledku samotestovania antigénovým testom žiaka počas školského roka, žiak zostáva doma a rodič kontaktuje detského lekára, ktorý mu stanoví ďalší postup a oznámi škole, že žiak mal pozitívny výsledok. Pozitívny výsledok testu sa ešte preverí spoľahlivejším PCR testom.

Ak bude pozitívny žiak v triede, celá trieda (okrem zaočkovaných detí) ide do 14-dňovej karantény a prechádza na dištančné vzdelávanie.

Riaditeľ nebude môcť zatvoriť celú školu, zatvárať bude len individuálne triedy, ak sa tam vyskytne pozitívny prípad. Do karantény idú len tí, čo boli v kontakte s pozitívnou osobou 2 dni pred pozitívnym testom. Keď bude mať dieťa pozitívny test v piatok, do karantény idú všetci, čo s ním boli v kontakte od stredy.

Do karantény nepôjdu očkované deti alebo tie, čo prekonali koronavírus v posledných 180 dňoch. Ak bude ale celá trieda doma, vzdelávajú sa aj tak dištančne. Ak to škola umožní, môžu sa vzdelávať aj prezenčne. Ak by sa napríklad stalo, že z triedy, kde je 30 žiakov je 25 zaočkovaných a jeden je pozitívny, do karantény idú len štyria žiaci, ktorí nie sú zaočkovaní (a neprekonali ochorenia v posledných 180 dňoch).

Záujem je aj o kloktacie testovanie

Foto: TASR – František Iván

V prípade PCR kloktacích testov sa záujem podľa Gröhlinga hýbe okolo 80 000 detí. Samotné testovanie sa bude realizovať od 2. do 5. septembra. Rezort školstva upozorňuje, že možnosť testovania PCR kloktacími testami môžu využiť všetci žiaci základných a špeciálnych základných škôl, aj zaočkovaní, či tí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19.

V novom školskom roku 2021/2022 sa školy nebudú zatvárať plošne, vyžadovať sa nebude ani test na nový koronavírus. V prípade pozitívneho prípadu sa bude postupovať podľa vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva SR.

Uložiť článok

Najnovšie články