Minister zdravotníctva Marek Krajčí počas utorňajšieho tlačového brífingu

Foto: Archív TASR

Na túto častú chybu upozornilo Ministerstvo zdravotníctva SR.

Po úzkom kontakte s COVID pozitívnym sa treba okamžite izolovať, nie testovať. Na túto častú chybu upozornilo Ministerstvo zdravotníctva SR. Hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová zdôraznila, že osoby z úzkeho kontaktu sa majú testovať až po ôsmich dňoch izolácie.

Po kontakte s pozitívne testovanou osobou je potrebné prihlásiť sa na test cez registračný formulár na stránke korona.gov.sk. V prípade príznakov je možné využiť antigénové testovanie, pri bezpríznakovom priebehu testovanie RT-PCR.

Foto: TASR – Pavol Zachar

Povinná karanténa začína od momentu, keď sa osoba dozvie, že bola v úzkom kontakte s pozitívnym na ochorenie. „U ľudí bez príznakov karanténa trvá 14 dní, aj v prípade, že podstúpia testovanie s negatívnym výsledkom. V prípade, ak sa u osoby vyskytne akýkoľvek z klinických príznakov ochorenia, počas doby 14 dní od posledného kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie, o ukončení karantény rozhoduje všeobecný lekár,“ pripomenula Eliášová. Zároveň upozornila, že aj miernejšie zdravotné komplikácie je nutné konzultovať so svojím lekárom, aby sa zabránilo zhoršeniu zdravotného stavu pacienta.

Za úzky kontakt sa podľa ministerstva považujú osoby, s ktorými ste strávili dlhší čas v jednej domácnosti či na pracovisku. Ďalej môže ísť o osobu, s ktorou ste boli tvárou v tvár, alebo v blízkosti ktorej ste kašľali a kýchali, prípadne s ktorou ste mali fyzický kontakt kože na kožu. Rovnako ide o človeka, s ktorým ste strávili viac než 15 minút vo vzdialenosti do dvoch metrov alebo osoby, ktoré cestovali s vami v aute či sedeli vo vzdialenosti do dvoch sedadiel v inom dopravnom prostriedku.

Nákaza vo výťahu je možná aj pravdepodobná

Bytové domy sa stali počas pandémie nového koronavírusu jednými z najpravdepodobnejších miest šírenia vírusu. Združenie pre lepšiu správu bytových domov preto odporúča obyvateľom bytoviek, aby mali pri presunoch do svojich bytov nasadené rúško. Obmedziť treba tiež kontakt s dotykovými plochami v spoločných priestoroch. Dôležité je tiež zvýšiť frekvenciu upratovania spoločných priestorov a pravidelne vetrať. TASR o tom informovala výkonná riaditeľka ZLSBD Nina Sovič.

Ilustračná foto: pixabay

„Ideálne je používať jednorazové rukavice, dvere otvárať pažou ruky (lakťom) a tlačidlá vo výťahu stlačiť napríklad kľúčom. Vo výťahu je dôležité mať vždy nasadené rúško, aj keď sa v ňom nachádza iba jedna osoba, pretože po vás do výťahu môže nastúpiť niekto iný a kvapôčky vírusu, ktoré ste vydýchli, môže vdýchnuť váš sused,“ radí Sovič. Pri stretnutí viacerých obyvateľov vo výťahu je ideálne nerozprávať sa, pretože práve rozprávanie zvyšuje riziko šírenia vírusu.

Ako dodala, kompetentné orgány majú možnosť zabrániť stretávaniu sa obyvateľov bytových domov na schôdzach vlastníkov. Vlastníci však do istej miery preberajú zodpovednosť za to, aby pri bežnom pohybe v spoločných priestoroch bytového domu neohrozili svojich susedov a ani seba samých.

Uložiť článok

Najnovšie články