Foto: unsplash

Počas vianočných sviatkov by ste mali dávať o trochu viac pozor na jedlo, ku ktorému sa môže domáci miláčik dostať.

Je známa vec, že čokoláda môže byť pre zvieratá veľmi nebezpečná. Tráviace ťažkosti a iné zdravotné problémy ale môžu privodiť aj ďalšie dobroty zo štedrovečerného stola. Na čo si dať pozor?

Článok pokračuje pod videom ↓

K sviatkom neodmysliteľne patrí aj kopec dobrých jedál a mnoho majiteľov chce dopriať niečo extra aj domácim miláčikom. Ako ale informuje Science Alert, množstvo pochúťok zo štedrovečerného stola môže zvieratám privodiť nemalé problémy.

Mastné jedlá

Mastné jedlá, ale aj maslo, slaninu či olej by ste mali držať v bezpečnej vzdialenosti od domácich miláčikov. Priveľké množstvo skonzumovaného tuku im totiž môže privodiť pankreatitídu, teda zápal pankreasu, ktorý pomáha v tele spracúvať tuky, bielkoviny a sacharidy.

Foto: unsplash

Ak k zápalu pankreasu dôjde a nelieči sa, môže to ovplyvniť aj funkciu obličiek či pečene a zapríčiniť tvorbu krvných zrazenín. Medzi najbežnejšie príznaky zápalu patrí zvracanie a hnačka. V takom prípade je potrebné čo najskôr navštíviť veterinára.

Cibuľa a chlieb

Pre zvieratá sú nebezpečné nielen tuky, ale aj cibuľa, cesnak či pór. Aj keď pre ľudí sú zdravé, u zvierat môžu zapríčiniť pokles množstva červených krviniek v tele. Príznaky hemolytickej anémie sa môžu objaviť po niekoľkých dňoch od zjedenia cibule, patrí medzi ne zvracanie, hnačka, letargia a žltačka.

Za žiadnych okolností nedávajte zvieratám pečivo z kysnutého cesta. Kvasinky môžu začať v žalúdku domáceho miláčika kvasiť a zapríčiniť nebezpečne zvýšenú hladinu etanolu. To môže viesť k metabolickej acidóze a k následnému poklesu hladiny cukru v krvi, ťažkostiam s dýchaním záchvatom a srdcovému infarktu.

Foto: unsplash

Keď sa objavia príznaky, zvyčajne je už neskoro. Preto treba veterinára vyhľadať okamžite po tom, čo zviera zjedlo surové kysnuté cesto alebo výrobky z neho. Mimo dosahu by ste mali držať aj pivo či akékoľvek iné alkoholické nápoje.

Čokoláda

Teobromín, ale aj kofeín obsiahnuté v čokoládu sú pre zvieratá toxické. Pozor treba dať najmä na to, aby sa o sladkosti s mačkou alebo so psom nepodelili malé deti. Po konzumácii čokolády sa môže dostaviť triaška, zvýšený srdcový tep, zvracanie, hnačka, nepokoj, ale aj záchvaty. Ak beriete domáceho miláčika k veterinárovi, je dôležité vedieť, koľko a akej čokolády zjedol, aby vedel lekár zvieratku pomôcť čo najefektívnejšie.

Foto: pexels

Hrozno

Ak kupujete na Vianoce hrozno alebo dehydrované hrozienka, dajte pozor, aby sa k tomuto ovociu nedostali zvieratá, je totiž pre ne mimoriadne toxické a môže zapríčiniť akútne ochorenie obličiek. Po konzumácii hrozna sa môže objaviť hnačka, zvracanie a nadmerné pitie vody.

Uložiť článok

Najnovšie články