Foto: SITA

Putin na každoročnom ekonomickom fóre v prístavnom meste Vladivostok na Ďalekom východe povedal, že hlavným cieľom vyslania jednotiek na Ukrajinu bola ochrana civilistov na východe tejto krajiny po ôsmich rokoch bojov.

Ruský vodca Vladimir Putin v stredu povedal, že Moskva bude pokračovať vo vojenskej operácii na Ukrajine, kým nedosiahne svoje ciele. Zároveň zosmiešnil pokusy Západu zahnať Rusko do kúta sankciami. Putin na každoročnom ekonomickom fóre v prístavnom meste Vladivostok na Ďalekom východe povedal, že hlavným cieľom vyslania jednotiek na Ukrajinu bola ochrana civilistov na východe tejto krajiny po ôsmich rokoch bojov.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Neboli sme to my, kto začal vojenskú akciu, snažíme sa ju ukončiť,“ povedal Putin a potvrdil svoj argument, že na Ukrajinu poslal vojakov, aby chránili Moskvou podporované separatistické regióny na Ukrajine, ktoré bojovali proti ukrajinským silám v konflikte, ktorý vypukol v roku 2014 po ruskej anexii Krymu. „Celá naša akcia je zameraná na pomoc ľuďom žijúcim na Donbase, je to naša povinnosť a budeme ju plniť až do konca,“ povedal.

Putin tvrdil, že Rusko posilnilo svoju suverenitu tvárou v tvár západným sankciám, ktoré podľa neho hraničia s agresiou. „Rusko odolalo ekonomickej, finančnej a technologickej agresii Západu,“ povedal Putin. „Som si istý, že sme nič nestratili a ani nestratíme. Najdôležitejším ziskom je posilnenie našej suverenity, je to nevyhnutný dôsledok toho, čo sa deje.“

Finančná situácia je podľa neho v Rusku stabilizovaná

Ruský prezident priznal, že národné hospodárstvo sa tento rok zníži o 2 %, ale uviedol, že hospodárska a finančná situácia v Rusku sa stabilizovala, inflácia spotrebiteľských cien sa spomalila a nezamestnanosť zostala nízka. „Vo svete a vnútri krajiny nastala určitá polarizácia, ale vnímam to ako pozitívum,“ dodal. „Všetkého zbytočného, škodlivého, všetkého, čo nám bránilo ísť vpred, sa zbavíme a naštartujeme rozvoj.“

Putin zdôraznil, že Rusko bude naďalej chrániť svoju suverenitu tvárou v tvár tomu, čo opísal ako pokus USA a ich spojencov zachovať si globálnu nadvládu, pričom povedal, že „svet nesmie byť založený na diktáte jednej krajiny, ktorá sa považuje za predstaviteľa všemohúceho alebo ešte vyššieho a založila svoju politiku na svojej vnímanej exkluzivite“.

Vysmial sa Západu

Vysmieval sa pokusom Západu o zastropovanie cien ruskej ropy a plynu, pričom tento nápad označil za „hlúpy“ a povedal, že Rusko bude mať dostatok zákazníkov v Ázii. „Dopyt je na svetových trhoch taký vysoký, že nebudeme mať problém ho predať,“ povedal. „Pokus o obmedzenie cien administratívnymi prostriedkami je len blúznenie, je to úplný nezmysel,“ povedal Putin a dodal, že „povedie len k zvýšeniu cien“.

„Ak sa pokúsia realizovať toto hlúpe rozhodnutie, nebude to znamenať nič dobré pre tých, ktorí ho urobia,“ varoval. „Budú robiť politické rozhodnutia v rozpore so zmluvami? V takom prípade jednoducho zastavíme dodávky, ak to bude v rozpore s našimi ekonomickými záujmami. Nebudeme dodávať žiadny plyn, ropu, naftu ani uhlie.“

Putin poznamenal, že „tí, ktorí sa nám snažia niečo presadiť, dnes nie sú v pozícii diktovať svoju vôľu“, pričom poukázal na protesty na Západe proti zvyšovaniu cien energií. Odmietol argument EÚ, že Rusko využíva energiu ako zbraň pozastavením dodávok plynu cez plynovod Nord Stream 1 do Nemecka. Zopakoval, že Moskva je pripravená „stlačiť tlačidlo“ a začať pumpovať plyn „už zajtra“ cez Nord Stream 2, ktorý nemecké úrady pozastavili.

Uložiť článok

Najnovšie články