Foto: Profimedia

Ďalší bývalý zajatec sa vyjadril o mučení, ktoré zažil od ruských vojakov.

Po minulotýždňovej výmene vojnových zajatcov sa začali kopiť vyjadrenia a fotografie tých, ktorí strávili posledné mesiace vo väzeniach a neľudských podmienkach. Na povrch sa už dostali rôzne druhy mučenia a týrania, pričom Shaun Pinner odhalil, že jednou z metód bolo 24-hodinové počúvanie piesní od skupiny ABBA.

Článok pokračuje pod videom ↓

Od prepustených vojnových zajatcov sa dozvedáme, že ruskí okupanti nemali mnohokrát žiadne zľutovanie a k väzňom sa správali nehumánne. V posledných dňoch sme informovali napríklad o vojakovi Djanovovi, ktorému Rusi vyťahovali skrutky z ruky pomocou hrdzavých kliešťov alebo o Johnovi Hardingovi, ktorý hovoril o starom telefóne prerobenom na elektrické kreslo.

Foto: Profimedia

Harding pridal k svojej spovedi o hrozných časoch v zajatí aj fotografiu, na ktorej je už bezpečne na ceste domov. Spolu s ním sa na nej objavil aj Shaun Pinner, známy britský vojak, ktorý bojoval na ukrajinskej strane, píše The Sun. Pinnerovo meno sa objavilo v médiách aj v júni, kedy s niekoľkými ďalšími vojakmi neuspeli s odvolaním a mal ich čakať trest smrti.

ABBA 24 hodín bez prestávky

Pinner od februára bránil Mariupol a do zajatia padol v marci. Aj keď sa všetky spovede vojakov o fyzickom a psychickom mučení stretávajú v niektorých podobnostiach, každý príbeh má aj zvláštnosti. Napríklad Pinner pre The Sun povedal, že súčasťou jeho väznenia boli 24-hodinové slučky piesní od švédskej kapely ABBA.

„Myslel som si, že zomriem. Bolo to peklo na zemi. Už nikdy nechcem počuť jedinú pieseň kapely ABBA ani vidieť krajec chleba,dodal Pinner vzhľadom na to, že šesť mesiacov musel prežiť na špinavej vode a starom krajci chleba. Mučenie hudbou sa však dialo už aj pred rokmi v Spojených štátoch amerických, kde musel väzeň počúvať detskú pieseň Baby Shark.

Foto: Profimedia

Shaun Pinner dodáva, že hudba nebola zďaleka jediným spôsobom, ako musel v temnej diere na Donbase zvládať najťažšie dni svojho života. „Prišli ku mne a z ničoho nič mi priložili nôž k boku, potom ma mierne pichli a odišli. Robili to zo zábavy. Jeden vojak prišiel so zbraňou a priložil mi ju k hlave, nabil ju a povedal, že teraz zomriem. Potom sa začal nahlas smiať a odišiel,“ opisuje momenty hrôzy britský vojak.

Zachránil ho Roman Abramovič

Doterajšie špekulácie sa potvrdili. Oligarcha, Putinov niekdajší spolupracovník a bývalý majiteľ Chelsea FC, Roman Abramovič, mal naozaj priamu zásluhu na tom, že sa udiala výmena zajatcov. „Videl som muža a hovorím mu, že sa veľmi podobá na Abramoviča. Odpovedal: Pretože som to ja. Odfotili sme sa a opýtal som sa ho, prečo nekúpil radšej iný londýnsky klub, West Ham United. Povedal, že Chelsea mal bližšie k domu,“ dodal Pinner.

Najnovšie články