Foto: Peter Olekšák

Prielom Hornádu zaplavilo veľké množstvo odpadu.

Prielom Hornádu patrí k najkrajším lokalitám národného parku Slovenský raj. Každoročne ho navštevujú tisícky turistov a jednoznačne patrí k najvyhľadávanejším prírodným lokalitám celého Slovenska. Pravidelne je však kaňonovitý úsek rieky znečisťovaný odpadom. Po posledných výdatných dažďoch tak prielom Hornádu opäť pripomína smetisko.

Mimoriadne zrážky, ktoré počas uplynulých týždňov zasiahli viaceré oblasti Slovenska spôsobili aj početné záplavy. Viaceré rieky stredného a východného Slovenska dosiahli počas daždivého obdobia v minulom týždni povodňové stupne. Výnimkou nebola ani hladina rieky Hornád, ktorá 13. a 14. novembra dosahovala v Spišskej Novej Vsi úroveň 1. povodňového stupňa, informuje portál imeteo.

Foto: Peter Olekšák

Prívalové dažde so sebou vzali aj odpad nahromadený na brehoch rieky Hornád. Ten sa potom nahromadil v oblasti, kde dolina rieky nadobúda kaňonovitý charakter. Na sociálnej sieti Facebook na to svojimi fotografiami upozornil pracovník NP Slovenský raj Peter Olekšák. Podobná situácia pritom vznikla na Hornáde aj v oblasti vodnej nádrže Ružín.

Foto: Peter Olekšák
Foto: Peter Olekšák

„Prielom Hornádu je pravidelne znečisťovaný odpadmi hlavne z obcí a osád, ktoré sa nachádzajú nad ním proti prúdu rieky. Je to problém dlhodobý a pravidelný. Najvýraznejší je práve pri prívalových dažďoch, kedy nahromadený odpad na brehoch týchto obcí a osád býva spláchnutý do prírodného prostredia, kde sa často zachytí na pobrežnej vegetácii a popadaných stromoch,“ povedal nám Peter Olekšák z NP Slovenský raj.

Správa NP Slovenský raj pritom oblasť od odpadu čistila približne pred dvoma týždňami. Po prívalových dažďoch však prielom Hornádu ostal opäť znečistený.

„Tentoraz to bude vyčistené opäť, avšak potrebné je hlavne zamedziť znečisťovaniu brehov riek v obciach a osadách, pretože takto je to už nekonečný príbeh. Je to svojím spôsobom nespravodlivé a frustrujúce, ak majú ľudia pri týchto čisteniach upratovať odpad po niekom, kto sa týchto čistení nezúčastňuje,“ komentuje situáciu Olekšák.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )