Foto: ECO club SVK (Facebook)

Ružín je opäť naplnený najrôznejším odpadom.

Jedna z najkrajších vodných nádrží na Slovensku sa po prívalových dažďoch opäť premenila na skladisko najrôznejšieho ľudského odpadu. Vo vodnej nádrži Ružín aktuálne pláva obrovské množstvo plastových fliaš, oblečenia, ale nechýbajú ani kreslá či chladničky. 

Na nahromadené množstvo odpadu, ktoré sa objavilo na hladine vodnej nádrže Ružín upozornila na sociálnej sieti Facebook stránka ECO club SVK, reportáž o odpadovej katastrofe priniesla následne aj televízia Markíza. Na odpad v Ružíne upozornil Ladislav Habina, ktorý patrí k organizátorom miestnych orientačných vodáckych pretekov. Tie sa však nakoniec nekonali, keďže trať viedla cez neprekonateľnú bariéru odpadu.

Podľa reportáže TV Markíza sa odpad nahromadil neďaleko obce Margecany po nedávnych prívalových dažďoch. Tie následne na horných tokoch riek Hornád a Hnilec zmietli z brehov odpad z čiernych skládok a priviedli ho až do vodnej nádrže. Plávajúce plasty, šatstvo, ale aj nábytok a elektronika budú teraz putovať viac ako 10 km, až kým ich nezastaví priehradný múr. Tu odpad už niekoľko rokov zbierajú vodohospodári (SVP). Stojí to desiatky tisíc eur.

Čistenie Ružína v roku 2014, foto: Archív TASR/Milan Kapusta

“Najväčším znečisťovateľom je, samozrejme, človek, bez ohľadu na to, či je to rybár, chatár alebo občan obce a bez ohľadu na to, o aké ročné obdobie ide,” povedal nám o problematike odpadu v Ružíne len prednedávnom hovorca SVP Marián Bocák.

Znečistenie z veľkej časti tvorí komunálny odpad splavovaný pri zvýšených vodných stavoch z nepovolených skládok opakovane vznikajúcich v blízkosti riek Hornád a Hnilec, na ktorých sútoku sa vodná nádrž Ružín nachádza s pomerne hustým osídlením v 92 mestách a obciach. Je to dôsledok nezodpovedného nakladania s komunálnym odpadom a nízke ekologické povedomie obyvateľov obcí v povodí nad vodnou nádržou, ktoré má plochu takmer 2000 km2,” opisuje problém SVP.

 

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )