Foto: TASR - Pavol Zachar

Na Slovensku registrujeme z PCR testov celkovo 215 055 pozitívnych prípadov koronavírusu.

Na Slovensku v utorok (12.1) pribudlo 3 576 prípadov nákazy novým koronavírusom, spravilo sa 15 440 PCR testov. Celkovo tak evidujeme 215 055 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk.

Článok pokračuje pod videom ↓

V utorok pribudlo 3 273 vyliečených pacientov. Celkovo sa z ochorenia vyliečilo 157 028 ľudí. V nemocniciach je aktuálne s ochorením alebo s podozrením naň 3 322 pacientov, ochorenie bolo potvrdené u 3 082 osôb, na jednotkách intenzívnej starostlivosti je 238 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 253 pacientov s ochorením COVID-19.

Spolu laboratóriá už na ochorenie otestovali 1 568 070 vzoriek. Ide o počet vzoriek z PCR testov. Počet úmrtí pacientov s pozitívnym testom na nový koronavírus je 3 163.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 3 576 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 3 788 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Je to 23,16 % z 15 440 ukončených RT-PCR vyšetrení a 4,49 % z 84 294 antigénnych testov za včerajší deň.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Nitrianskom kraji (642), nasleduje Trenčiansky kraj (508), Košický (482), Trnavský (469), Prešovský (455), Bratislavský (450), Žilinský (376) a Banskobystrický (194).

Komunitné testovanie avizovala Bystrica

Mesto Banská Bystrica sa po porade s pandemickou komisiou, Okresným úradom Banská Bystrica a banskobystrickým Regionálnym úradom verejného zdravotníctva rozhodli už tento víkend pristúpiť v meste ku komunitnému testovaniu. Dôvodom, ako tvrdí banskobystrický magistrát, je stúpajúca incidencia šírenia nového koronavírusu a nepriaznivý vývoj v meste a celom okrese.

Nemalo by však ísť o o testovanie komplet všetkých obyvateľov okresu. „Čas hrá proti nám a mesto Banská Bystrica má v súčasnosti pripravené odberné miesta, disponujeme dostatočnými personálnymi kapacitami potrebnými na zabezpečenie komunitného testovania, ktoré považujeme v tejto situácii za jedinú možnosť. Naším cieľom je pretestovať všetkých zamestnancov, ktorým zamestnávateľ udelil výnimku z vládou nariadeného zákazu vychádzania na cestu do a zo zamestnania. Tým chceme zabezpečiť pri súčasnom lockdowne a obmedzení mobility elimináciu pozitívnych zamestnancov, ktorí aj pri dodržiavaní opatrení môžu zvyšovať incidenciu,“ reagoval banskobystrický primátor Ján Nosko.

TASR – Milan Kapusta

Otvoreným listom sa obrátil na ministra vnútra a zdôrazňuje, že v aktuálnej situácii môže akýkoľvek odklad do vládou avizovaného celoplošného testovania situáciu v okrese Banská Bystrica dramaticky zhoršiť. Nosko žiada o vydanie 50 000 kusov antigénových testov na zabezpečenie komunitného testovania počas najbližšieho víkendu 16. a 17. januára s tým, že ak nebudú v plnom počte použité, zostanú k dispozícii v prípade rozhodnutia vlády pre účely celoplošného testovania.

Žilina chystá celoplošné testovanie

Mesto Žilina začalo prípravy na celoplošné testovanie, ktoré by sa malo uskutočniť 23. a 24. januára. Po rokovaní krízového štábu mesta prostredníctvom videokonferencie o tom v utorok informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

Doplnil, že krízový štáb sa venoval aj súčasnej epidemickej situácii v Žiline a regióne, platným preventívnym opatreniam a očkovaniu proti ochoreniu COVID-19.

„Hoci sa informácie menia v čase, pracujeme na príprave celoplošného testovania v Žiline. S jeho organizáciou už máme skúsenosti. Verím preto, že ak sa testovanie uskutoční, bude rovnako bezproblémové ako v minulom roku. Do prípravy testovania sa opäť zapojí veľké množstvo ľudí, ktorým vopred touto cestou ďakujem. Situácia nie je jednoduchá, ľudia sú unavení a všetci by sme boli najradšej, aby sme žili v pokojnejších časoch. Ja osobne, mesto, ale aj jeho pracovníci budeme v tomto procese maximálne nápomocní,“ podotkol primátor Žiliny Peter Fiabáne.

Stále chýbajú informácie

Foto: TASR – Martin Baumann

Konkrétny návrh riešenia organizácie celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 ešte premiér Igor Matovič s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím nepredložili. Pre TASR to uviedla vicepremiérka a predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová. „Vyjadrím sa, keď riešenie uvidím,“ reagovala.

„Na tom, že testovanie je jedným z nástrojov riešenia pandémie, hoci to nie je ani všeliek, ani atómová bomba, sme sa zhodli všetci. Testovanie treba používať efektívne, účelne, tam, kde má najväčší dosah,“ uviedla Remišová pre TASR. Strana Za ľudí podporuje testovanie v najviac postihnutých okresoch, kde má najväčší význam, a tiež v podnikoch, ktorým treba pomôcť vytvoriť infraštruktúru na testovanie. „Čo sa týka konkrétneho návrhu riešenia, ten premiér s ministrom zdravotníctva ešte nepredložili. Vyjadrím sa, keď riešenie uvidím,“ reagovala na zámer celoplošného testovania.

Uložiť článok

Najnovšie články