Foto: Wikimedia.org

Letecké nešťastia nie sú ničím výnimočným. Aj napriek tomu sú lietadlá stále štatisticky najbezpečnejšia forma dopravy. Nenechajte sa týmto filmom presvedčiť o opaku.

Uruguajský futbalový tím Old Christian Club bol na ceste na priateľský zápas, avšak počas ich cesty neboli poveternostné podmienky tak priateľské ako úmysel ich výletu a stroskotali v juhoamerických Andách. 13. október 1972 zmenil životy nie len hráčom tímu, ale aj ich rodinám, ktorí napäto doma vyčkávali alebo tých, ktorí cestovali s nimi.

Film Prežiť

Upozornenie: Ak ste ešte film Prežiť nevideli, odporúčame nepokračovať v čítaní článku.

Foto: Wikimedia commons

Na motívy týchto udalostí bol po dvadsiatich rokoch natočený úspešný hollywoodsky film. Úspech mu zaručili výborné herecké výkony na čele s Ethanom Hawkom a taktiež vedenia režiséra Franka Marshalla, ktorý so život-ohrozujúcimi dobrodružstvami na striebornom plátne už skúsenosť mal. Je autorom dvoch dielov mimoriadne obľúbenej série Indiana Jones. Medzi jeho ďalší film z podobného súdka môžme zaradiť aj snímok Sully, ktorý rozpráva príbeh o hrdinskom pilotovi, ktorý pristál na Newyorskej rieke Hudson s poškodeným motorom, kedy mal na palube 155 pasažierov, ktorým zachránil život.

Film získal nomináciu na cenu Emmy a taktiež MTV Movie Award. Výhru však neutŕžil, no to nič nemení na jeho jedinečnosti. Vďaka autentickému vyobrazeniu udalostí získal veľmi vysoké hodnotenie. K priblíženiu sa skutočnostiam pomohla aj spolupráca s jednotlivcami, ktorí si túto drámu prežili na vlastnej koži. Herci si taktiež museli prejsť náročnou diétou, aby bol dôrazne podchytený vývoj udalostí.

commons.wikimedia.org/Pedro Escobal

Počas letu nemohlo lietadlo kvôli zlému počasiu dosiahnuť požadovanú výšku na prelet ponad Andy. Následne začalo klesať, čo bolo doprevádzané turbulenciami. Nabrať výšku sa nepodarilo a odtrhol sa chvost lietadla, pri čom z lietadla vypadli obaja stewardi a ďalších päť pasažierov. Následne sa odtrhli lietadlu obe krídla a samotný stroj sa zapichol do ľadovca. Na toto okamžite doplatil kapitán lietadla. Druhý pilot prežil, avšak zostal zakliesnený v kabíne. Po strate kontaktu s lietadlom sa okamžite začalo pátranie, avšak to bolo prakticky neviditeľné kvôli jeho bielej farbe a zasneženým kopcom, v ktorých sa nachádzalo.

Foto: Wikimedia commons

Potom, čo lietadlo stroskotalo, ostali jeho pasažieri bývať v jeho vraku a ich obživa pozostávala z trochy vína a pár tabuliek čokolády. Tri dni po havárii sa prebudil Nando Parrado, člen tímu, o ktorom si všetci mysleli, že zomrel, no bol iba v kóme. Počas havárie zahynula jeho matka so svojim manželom a neskôr na následky aj jeho sestra. Desať dní po stroskotaní začali pasažierom dochádzať aj tie malé zásoby, ktoré mali. Neskôr prišla myšlienka kanibalizmu, ktorú nepriamo navrhol samotný Parrado keď povedal, že začne “jesť tých pilotov za to, že nás sem dostali”. Všetci prítomní boli katolíci, ale po niekoľkých dlhých diskusiách a rozhodovaniach sa k tomu predsa len uchýlili. Mäso mŕtvych museli jesť surové, keďže s ohňom bolo treba šetriť.

imdb.com/Walt Disney Productions

Vo vraku lietadla sa našla mapa, stroskotaní pasažieri sa podľa nej domonievali, že sú na západnej strane Ánd a 29. októbra sa rozhodli ísť po pomoc. V ten deň sa však strhla lavína a zasypala vrak lietadla. Roy Harley bol jediný, koho sa lavína nedotkla a tak začal vyhrabávať ostatných, ktorí sa k nemu neskôr pridali. Na následky lavíny zomrelo ďalších osem ľudí. Filmové skutočnosti hovorili o sedemnástich mŕtvych, avšak toto číslo bolo nepresné, keďže lavína zasypala o jedného člena viac. Celkový počet mŕtvych sa nakoniec vyšplhal na číslo 29.

Nando sa s ďalšími dvomi pasažiermi pobral hľadať pomoc. Po niekoľkých neúspešných pokusoch začínajúcich pri zlom smere výpravy až po neúspešné rozbehnutie vysielačky, nakoniec museli prejsť 70 km. Na túto trasu si ušili zo zadnej izolácie lietadla spacie vaky. Po tomto poslednom výlete ich našiel miestny pastier Sergio Catalan pri ranči Los Matienes, zaistil im stravu a neskôr privolal pomoc.

Nando sa musel na miesto havárie vrátiť vo vrtuľníku spolu zo záchranármi, aby im ukázal to miesto, odkiaľ boli počas dvoch dní odvezení ostatní stroskotanci. Na fotografii z miesta nehody bolo vidno rozpárané telo a preto museli neskôr stroskotanci vysvetliť na tlačovke okolnosti havárie. Cirkev sa ich zastala a uznala, že “čakať na svoju smrť by bol väčší hriech”.

Film natočený na motívy tejto udalosti mal premiéru v roku 1993 a vychádzal zo skutočností, ktoré boli opísané v knihe podľa autora Piersa Paula Reada. Všetci šestnásti stroskotanci, ktorí prežili, sa každý rok na mieste nehody stretávajú, kde nechali vztýčiť kríž na pamiatku zosnulých.

Zaujal vás náš výber? Inšpirujte sa ďalšími titulmi:
Tip na film | Tip na seriál

Pozri aj: Kokaín: Životopisný film o jednom z najväčších kriminálnikov všetkých čias. George Jung si odsedel 20 rokov, keď ho chytili pri pašovaní 800 kg kokaínu

en.wikipedia.org, csfd.cz
2
Uložiť článok
Komentovať