Foto: Flickr/NIAID

Vedci tvrdia, že protilátky z prekonania covidu sú pred novým omikronom takmer zbytočné.

Vedecké štúdie zistili, že nový variant koronavírusu, omikron, je oveľa účinnejší voči protilátkam, ktoré si ľudské telo vybudovalo prekonaním ochorenia covid-19. 

Nový variant koronavírusu, omikron, sa už rozšíril do 30 krajín sveta. V Juhoafrickej republike sa dokonca šíri oveľa rýchlejšie ako delta. V krajine kvôli tomu vyhlásili 4. vlnu pandémie. Ako informuje portál Bloomberg, väčšie znepokojenie vyvoláva skutočnosť, že pri novom omikrone je až trikrát vyššia šanca, že sa ním môže nakaziť aj človek, ktorý už covid predtým prekonal.

Prioritou je eliminovať rýchle šírenie omikronu

Podľa vedeckého výskumu v Juhoafrickej republike je teraz cieľom zistiť, ako sa nový variant dokáže vyhnúť protilátkam v tele. “Našou prioritou je určiť, ako veľmi je omikron schopný vyhnúť sa imunitnej reakcii, či už od očkovania alebo po prekonaní ochorenia. Dôležité je zistiť aj nákazlivosť a vplyv na vážnosť priebehu,” uviedla vedkyňa Juliet Pulliamová o štúdií.

Foto: scimex.org

Problémom je však stále aj delta variant. V Spojených štátoch amerických aj vo Veľkej Británií sa v poslednom týždni prudko zvýšil počet hospitalizovaných pacientov. Delta je veľkým problémom aj na Slovensku, ktoré sa číslami radí k štátom s najhoršou epidemiologickou situáciou, informuje portál TV Noviny.

0
Uložiť článok
Komentovať