Foto: YouTube.com/Architect Firm

Niečo takéto sa nekoná stále.

Aj keď by sme si mohli myslieť, že o histórii a o tom, čo sa v minulosti udialo, už vieme pomerne dosť a všetko, niektoré príbehy nás dokážu presvedčiť o opaku. Rovnako ako ten o tejto budove, ktorú sa podarilo otočiť o 90º počas jej plnej prevádzky. Niečo také v súčasnosti možno nikoho neprekvapí. Táto náročná operácia sa ale udiala ešte v 30. rokoch minulého storočia.

Znie to neuveriteľne, no naozaj sa to stalo, keďže z udalosti sa dochovalo hneď niekoľko veľmi pekných fotografií a aj pohyblivých záznamov. O to s väčším údivom sa na ne dnes pozerá, keď sa dozvieme, že k presunu budovy a jej otočeniu o 90 stupňov došlo v roku 1930. O udalosti píše web LAD Bible.

Zavadzala, no zbúrať ju nechceli

Tento príbeh ste ešte možno nepočuli. Budova poskytovateľa telefónneho pripojenia Bell Telephone Company (BTC) bola nielen architektonickým skvostom, ale aj výtvorom, o ktorom si neskôr v štáte Indiana povedali, že tak trochu zavadzia a musí sa s tým niečo urobiť, aby sa na miesto zmestila ešte jedna budova. Totálna likvidácia v tomto prípade nepripadala do úvahy, pretože ak by k zbúraniu budovy došlo, BTC by nemala kde sídliť a tým pádom by množstvo obyvateľov štátu zostalo bez telekomunikačných možností.

Foto: William H. Bass Photo Company, Indianapolis, Indiana

Šikovní inžinieri preto prišli s prelomovým nápadom a doslova nevídaným inžinierskym projektom. Budovu nezbúrajú, ale ju o 90 stupňov posunú, aby na jej mieste mohla vyrásť ďalšia budova. Ako to však urobiť tak, aby sa nič vážne nestalo a nedošlo k narušeniu statiky?

Budovu posunuli o 90 stupňov a 30 metrov – za plnej prevádzky

To boli veci, ktoré vyžadovali veľa úsilia, rozhodne ale nešlo o niečo, čo by sa nedalo zrealizovať. V roku 1930 tak došlo k pozoruhodnému počinu. 8-poschodovú budovu s celkovou hmotnosťou prevyšujúcou 11-tisíc ton posunuli pomocou ručne ovládaných zdvihákov a za podpory parného stroja. Čo je však ešte viac prekvapujúcejšie – budovu sa rozhodli inžinieri posunúť za plnej prevádzky, keď sa v nej nachádzalo okolo 600 ľudí a bez toho, aby boli prerušené dodávky elektriny, plynu aj vody.

Celá operácia trvala menej ako 30 dní a keby zamestnanci pracujúci v jej vnútri nevedeli, čo sa deje, ani by si vraj nevšimli, že sa ich budova pohla. Celý proces si môžete pozrieť nižšie. Zaujímavé je, že posun len o zhruba 38 centimetrov trval približne jednu hodinu.

Vo výsledku sa ju podarilo posunúť o celkovo 90 stupňov a presunúť o 16 metrov na juh a 30 metrov na západ. Na „novom“ mieste zostala budova stáť viac ako 30 rokov, kým sa napokon nerozhodlo o jej demolácii.

0
Uložiť článok
Komentovať