Požiare v Austrálii, foto: SITA

Požiare vytvárajú špeciálnu oblačnosť, ktorá prispieva k zhoršovaniu celej situácie.

Situácia v Austrálii je naďalej kritická. Požiare v buši, ktoré sú síce pre suché a horúce austrálske letá bežné, dosahujú tento rok mimoriadne rozmery. Situácia sa navyše v najbližších dňoch zrejme nezmení. V Novom Južnom Walese, ktorý požiare postihujú najviac, už vyhlásili stav núdze.

Článok pokračuje pod videom ↓

Lesné požiare zúria v Austrálii už od októbra a ani po príchode nového roka neuberajú na svojej intenzite, pričom si vyžiadali už minimálne 18 ľudských životov. Dym z požiarov navyše vytvára „vlastné počasie“. Ako informoval Úrad pre meteorológiu v štáte Victoria prostredníctvom služby Twitter, požiare vytvárajú na juhovýchodnom cípe krajiny oblaky typu pyrocumulonimbus, ktoré môžu celú situáciu ešte zhoršiť.


Ako uvádza Svetová meteorologická organizácia (WMO), pyrocumulonimbus sú búrkové mraky typu cumulonimbus, ktoré vznikajú v dôsledku tepla uvoľneného pri lesných požiaroch, sopečných erupciách či iných mimoriadnych situáciách. Ako informuje portál Business Insider, pre oblaky typu pyrocumulonimbus je typická tvorba bleskov, ktoré môžu v suchej krajine viesť k vzniku ďalších požiarov. Typický je aj silný vietor, ktorý môže v ojedinelých prípadoch viesť až k vytvoreniu ohnivého tornáda, ktoré sa objavilo napríklad v roku 2003 neďaleko Canberry.

Požiare zúriace od októbra zničili v Austrálii už viac ako 1 400 domov a spálili približne päť miliónov hektárov porastov. Na južnom pobreží Nového Južného Walesu zhorelo tento týždeň 381 domov, v susednej Viktórii zomrelo najmenej osem ľudí a zhorelo 68 domov. V oboch najľudnatejších štátoch Austrálie horí momentálne viac než 200 požiarov. V reakcii na aktuálnu situáciu vyhlásil Nový Južný Wales týždenný stav núdze.

Požiare v Austrálii, foto: SITA

Lesné požiare ohrozujú aj austrálske endemity. Lesné požiare vyčíňajúce severne od Sydney zrejme pripravili o život tisícky koál. Pobrežie Nového Južného Walesu bolo domovom pre 28-tisíc koál, požiare v uplynulých mesiacoch však ich populáciu výrazne zdecimoval. “Zničených je možno až 30 percent ich prirodzených miest výskytu,” uviedla pre vysielaciu stanicu ABC austrálska ministerka životného prostredia Sussan Leyová. “Budeme vedieť viac, keď požiare uhasíme a my budeme môcť situáciu adekvátne vyhodnotiť,“ dodala.

Uložiť článok

Najnovšie články