žena drží mobil

Foto: Unsplash.com

Časté používanie mobilných telefónov si vyžaduje určitú daň, ktorú naše telo platí. Okrem rôznych problémov so zrakom či bolestí hlavy, za ktoré sú zodpovedné, spôsobujú aj niečo, o čom sme doteraz nevedeli.

Len málo ľudí si v dnešnej dobe vie predstaviť život bez mobilného telefónu. Ten totižto zohráva podstatnú úlohu ako v pracovnom, tak aj osobnom živote. Svoje mobily však používame tak často, že majú za následok rôzne problémy, s ktorými musíme bojovať. Ako uvádza portál insider.com, najnovšia štúdia zistila, že práve mobilné telefóny môžu až za zmenu tvaru našej lebky. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Najnovšia štúdia publikovaná v časopise Journal of Anatomy zistila, že najmä u mladých ľudí sa objavuje výbežok, ktorý sa spája práve s nárastom používania smartfónov a tabletov už v mladom veku. Tento výbežok je známy aj pod názvom vonkajší tylový výbežok a v minulosti bol veľmi zriedkavý. Dnes sa však objavuje na dolnom konci lebky u čoraz viac mladých ľudí.

foto: Pexels.com

Výskumníci zistili, že rast výbežku sa stáva čoraz častejším a to najmä u ľudí vo veku od 18 do 30 rokov. Približne štvrtina ľudí, ktorá sa zúčastnila tohto výskumu v tomto vekovom rozmedzí, mala na lebke výbežok.

A aké veľké výbežky sú? V roku 2012 napísalo indické laboratórium, ktoré sa špecializuje na kosti, celú správu o výbežku dlhom 8 milimetrov. V tejto štúdii však bol nájdený najväčší výbežok, ktorý meral neuveriteľných 30 milimetrov. Vedci veria tomu, že výbežky sa budú stále zväčšovať.

David Shahar, austrálsky zdravotnícky vedec, ktorý uskutočnil výskum verí, že vývoj bol vyvolaný práve modernou posadnutosťou smartfónmi. Pre BBC povedal: „To, ako ľudia pozerajú do svojich mobilov a ťukajú do nich, vyvíja tlak na miesta, kde sa krčné svaly stretávajú s lebkou. Telo potom vyvíja viac kostných vrstiev v tejto oblasti, aby bolo možné udržať váhu.“ 

foto: Pexels.com

Rovnako ako dnes, aj v minulosti mávali ľudia problémy so správnym držaním tela, napríklad pri čítaní. Rozdielom však je, že v minulosti priemerný Američan čítal iba približne dve hodiny denne, kým počas minulého roka ľudia strávili približne tri a pol hodiny denne na svojich telefónoch.

Samotný výbežok by nemal byť nebezpečný, no s používaním smartfónov a iných technológií sa budú pravdepodobne stále zväčšovať.

insider.com
Uložiť článok

Najnovšie články