Foto: IMDB (Walt Disney Studios Motion Pictures)

Iron, Kapitán Amerika, Thor či Doctor Strange. Títo všetci majú spoločné viac ako série Avengers.

A to záľubu ich tvorcov v ukrytých odkazoch a mnohých referencii na popkultúru. Samozrejme, že komiksovky alebo akékoľvek filmy o superhrdinoch nie sú pre každého. Vkus na filmy máme všetci trochu odlišní, no miliardové tržby, hviezdne obsadenie a plné kiná hovoria, že táto nekonečná séria má skutočne niečo do seba.

Článok pokračuje pod videom ↓

Od faktu, že je preplnená postavami a ide o studňu peňazí pre štúdio a producentov, budeme musieť odhliadnuť. Napriek tomu všetkému sú totiž tieto filmy veľmi obľúbené. A  podobne ako univerzá Hviezdnych vojen, Planéty opíc či Matrixu, aj Marvelovky už tvoria veľmi významnú časť filmovej histórie. A túto skutočnosť sprevádza aj to, že sa tu nachádza množstvo detailov, ktoré ste si určite nevšimli.

Pocta pre Hviezdne vojny

Hviezdne vojny alebo Star Wars sú pravdepodobne najikonickejším filmom všetkých čias. Kto ho nevidel, má postarané o hodiny kvalitnej zábavy a štúdia precízneho filmárskeho umu. Toto vedia aj tvorcovia Marveloviek a Avengerov. Vo „fáze 2“ týchto filmov, teda od roku 2013 do roku 2015, v každom jednom filme príde nejaká postava o ruku. Ak poznáte Star Wars a spomínate si na legendárnu bitku Luka Skywalkera a Darth Vadera, určite viete o akú poctu ide.

Nehoda Doctora Strange-a

Nehoda, v ktorej postava Benedicta Cumberbatcha účinkuje, je preplnená referenciami. Prestížnemu chirurgovi sa má v tomto momente úplne zmeniť život. Počas šoférovania telefonuje a diskutuje o svojich pacientoch. Jedným z nich má byť 22-ročná žena, ktorá má v mozgu elektronický implantát. Mohlo by ísť o Ms. Marvel, ktorá sa vlastného filmu dočká v roku 2019. Popri tom, ako Doctor Strange šoféruje, počúva pieseň Interstellar Overdrive od Pink Floydu, ktorá sa nachádza na albume Saucerful of Secrets z roku 1968. Na obale tohto albumu bola postava Doctora Strange-a.

Stan Lee a jeho cameo

A nie jedno. V skutočnosti sa tento autor komiksov ukáže v každom Marvel seriáli od Netflixu. Nemuseli ste si ho všimnúť, no tento pán nezmeškal ani jednu malú úlohu v sérii MCU filmov. Síce sa tu neobjavuje fyzicky, no jeho tvár môžete vidieť v každom diele streamovacej služby. Jeho tvár teda môžete zachytiť v seriáloch Daredevil, Luke Cage, The Defenders, no aj Jessica Jones a Iron Fist.

Vznik Iron Mana

Spomínate si na legendárny film Letec? Tento snímok sledoval skutočný príbeh letca, konštruktéra a milionára Howarda Hughsa. Podobnosť medzi ním a Tonym Satrkom je nepopierateľná. Stan Lee prišiel v roku 1961 s nápadom, vytvoriť superhrdinu na základe typického kapitalistického podnikateľa. Ako inšpirácia mu poslúžil práve Hughes. Istým spôsobom išiel Lee proti zabehnutým koľajam, no úspech hovorí za všetko.

Ten Rings

Teroristická skupina Ten Rings sa vrátila vo filme Ant Man. Táto tajomná teroristická skupina uniesla Tonyho Starka v Afganistane. Práve tento únos ho pomohol sformovať do hrdinu, ako ho poznáme dnes. Keď sa však vo filme Ant Man snažil Darren Cross predať svoj oblek, jedným zo záujemcov bol práve člen tejto skupiny, ktorého ste mohli spoznať podľa tetovania Ten Rings.

Zoznam Kapitána Ameriku

Potom, čo sa Kapitán Amerika rozmrazil, urobil si zoznam vecí, ktoré musí vyskúšať, aby dokázal zapadnúť do dnešnej spoločnosti. Čo ste si však pravdepodobne nevšimli je detail, že tento zoznam sa mení podľa krajiny, v ktorej sa film premietal. Okrem toho, že tu mal poznačený film Rocky, thajské jedlo či Star Wars, americkí diváci mohli na zozname vidieť Steva Jobsa či seriál I Love Lucy. V Spojenom kráľovstve však tieto priečky nahradili The Beatles či Sean Connery. Vo Francúzsku to bola skupina Daft Punk a herec Louis de Funès. Juhokórejská verzia Kapitána Ameriku mala poznačeného Old Boya a mexická zasa Shakiru.

Drahé umenie v drahom filme

V Strážcoch galaxie môžeme vidieť scénu, kde sa Yondu Udonta pýta priekupníka čo je to Orb. V pozadí môžeme vidieť diela umelca Jacka Stormsa. Ten svoje sklenené skulptúry predáva za desiatky tisíc dolárov a pre film ich špeciálne zapožičal. Obidve diela môžete vidieť vo vitríne za priekupníkom. Jedno z nich je v tvare kocky a druhé v tvare slzy.

Tonyho tričká

Milionár Tony Stark, známy aj ako hrdina Iron Man má veľkú záľubu v autách, technike, no zjavne aj v popkultúre. V prvom filme nosí niekoľko tričiek, ktoré vášmu pohľadu neuniknú, ani keby ste chceli. V skutčonosti však do seba majú omnoho viac. V jednej scéne má na sebe Iron Man tričko s motívom hard rockovej kapely Black Sabbath. Tí sa preslávili niekoľkými geniálnymi piesňami, ako War Pigs, Paranoid alebo aj Iron Man. V piesni opisuje Ozzy Osbourne muža, ktorý cestuje do budúcnosti, kde je svedkom apokalypsy. Toto je celkom zjavná referencia, ktorá dokonca hraničí so spoilerom.

Posadnutosť číslom 12

MCU je doslova posadnuté číslom 12. Vo Veku Ultrona sa napríklad dozvedáme, že Maximoffské dvojčatá sa narodili s 12 sekundovým rozdielom. V Strážcoch galaxie si Rocket doberá Star Lorda za to, že má zo svojho plánu hotových len 12%. Keď sa ktosi na Twitteri opýtal tvorcov na toto číslo, odpoveď bola jednoduchá. Pri písaní sa toto číslo vraj používa často, pretože má najvyšší počet slabík.

Disneyho reklama

Disney kúpil štúdio Marvel v roku 2009. Odvtedy sa však nezdráhal pridať do filmov aj vlastné referencie. V Občianskej vojne sme mohli vidieť scénu, v ktorej sa Bucky nachádzal za mrežami. Jeho cela mala označenie D23, čo je oficiálne označenie pre Disneyho fanklub. A do filmov sa dokonca dostal aj Pixar. Konkrétne s označením A113. Takto bola označená trieda, v ktorej väčšina tvorcov z Pixaru začínala. Túto referenciu však často skrývajú aj do svojich vlastných animákov.

Pozri aj: Seriál Game of Thrones navždy ukončil nakrúcanie. Herci to patrične oslávili poriadnou párty v Belfaste

Uložiť článok

Najnovšie články