Foto: AnonymousUnknown author [Public domain], via Wikimedia Commons, NASA

Dobré ráno, je streda 4.septembra a my máme pre vás pripravený ďalší Interez PODCAST.

Vitajte pri ďalšej časti pravidelného týždenného Interez podcastu. Prinášame vám ho každú stredu ráno. Ak ste nestihli tie minulé, nájdete ich na tomto odkaze.


V dnešnom podcaste si budete môcť vypočuť:

  • Počas života patril k oceňovaným a rešpektovaným inžinierom, pod svojím menom mal viac ako 100 rôznych patentov, z ktorých si história do dnešného dňa pamätá najmä dva. Svetového zákazu tetraetylolova a chlor-fluorovaných uhľovodíkov sa už ale Thomas Midgley Jr. nedožil.
  • Cestovateľské kino mieri do krajiny zahalenej hmlou a mystickými príbehmi. Adrián Drugda vás už 17. septembra v košickom Kine Úsmev zoberie do Škótska. Lístky dostupné tu.
  • Filmové novinky: Pokračovanie hororu To či Humorista zo Sovietskeho zväzu.
  • Čo sa to udialo za posledné týždne v amazonskom pralese?
  • Monika Benešová prešla 4 297 km naprieč Pacifickou hrebeňovkou za 151 dní.

Počas života patril k oceňovaným a rešpektovaným inžinierom, pod svojím menom mal viac ako 100 rôznych patentov, z ktorých si história do dnešného dňa pamätá najmä dva. Svetového zákazu tetraetylolova a chlor-fluorovaných uhľovodíkov sa už ale Thomas Midgley Jr. nedožil. Zomrel ako brilantný vynálezca, no svet si ho napriek tomu pamätá ako človeka, ktorý ovplyvnil klímu Zeme viac, ako akýkoľvek iný organizmus, ktorý na nej kedy žil.

Midgley bol brilantným vedcom, vynikajúcim inžinierom a skvelým chemikom. Keď dostal za úlohu vyriešiť problém s detonačným spaľovaním motorov, navrhol do paliva pridávať olovo. Spoločnosť General Motors jeho návrh prijala a aditívum začala vyrábať. Do pár mesiacov vysvetľovala 10 mŕtvych pracovníkov. Olovnatý benzín bol prvým z Midgleho vynálezov, ktorý so sebou niesol smrť.

Potom však prišla ďalšia výzva, a to vynájsť netoxické a bezpečné chladivo do domácností. Midgley preto spojil uhľovodík s halogénmi a vytvoril freóny. Až desiatky rokov po jeho nešťastnej smrti svet zistil, že si ich používaním vypálil do ozónovej vrstvy životu nebezpečné diery.


Podcast portálu Interez môžete bezplatne počúvať a samozrejme odoberať na týchto platformách:


Ďakujeme, že ste opäť počúvali Interez PODCAST, prajeme vám príjemný zvyšok týždňa.

Uložiť článok

Najnovšie články