Foto: earthshots.usgs.gov

Dobré ráno, je streda 27. februára a my máme pre vás pripravený ďalší Interez PODCAST.

Vitajte pri ďalšom dieli pravidelného týždenného Interez podcastu. Prinášame vám ho každú stredu ráno. Ak ste nestihli tie minulé, nájdete ich na tomto odkaze


V dnešnom podcaste si budete môcť vypočuť:

  • Čadské jazero bolo kedysi najväčším jazerom planéty, trikrát väčšie ako Kaspické more. Postupne sa zmenšovalo, dnes je len „mlákou“ uprostred Sahary, ktorej hrozí ekologická katastrofa. Dáva však život 700 miliónom ľudí.
  • Jar sa blíži ešte len pomaly a na slnkom zaliate teplé dni si budeme musieť ešte chvíľu počkať. Ak ste však nedočkaví, vydajte sa spolu s Cestovateľským kinom do srdca Amazonského pralesa. Peter Koutný vás na expedíciu do Brazílie zoberie v KC Dunaj už 12. marca. Lístky dostupné tu.
  • Filmové novinky: Collette, druhé pokračovanie hororu Všetko najhoršie.
  • Envirostratégia 2030: Čo prinesie nový dokument rezortu životného prostredia?
  • Tip na výlet: 8 zaujímavých indoorových aktivít, ktoré vyplnia váš voľný čas.

Najväčším jazerom sveta je v súčasnosti Kaspické more. Pre rastúce teploty a nadmerné využívanie vody má dnes už asi len 3/4 niekdajšej rozlohy 370 000 km². V minulosti však bolo všetko inak. Vedci predpokladajú, že najväčšie jazero sveta sa nenachádzalo na hranici Európy a Ázie, ale tam, kde by ste ho nikdy nečakali. Uprostred dnes horúcej suchej a nehostinnej púšte v severnej Afrike. Jazero nazvané Mega Čad ležalo uprostred Sahary. Dnes je z neho v porovnaní s minulosťou len mláka. A bude ešte menšie.

Najväčšie jazero sveta

Už pred rokmi vedci zistili, že oblasť Sahary vyzerala pred 5 000 – 7 000 rokmi úplne inak. Panovali tu nižšie teploty, územie malo dostatok vlahy, bolo vhodné na poľnohospodárstvo aj pasenie hospodárskych zvierat. V tom čase vyzeralo inak aj dnešné Čadské jazero. Pre jeho majestátnu rozlohu ho vedci pomenovali Mega Čad. Uprostred Severnej Afriky sa rozprestieralo na viac ako 1 000 000 km².

Stred jazera Mega Čad sa pred piatimi tisíckami rokov nachádzal v kotline Bodélé, v severovýchodnej časti Čadskej panvy. Ide o bezodtokovú oblasť, ktorá je dnes suchá a pustá. Z úrodnej zelenej Sahary sa v pomerne krátkom časovom horizonte stala vyprahnutá púšť. Z jazera Mega Čad ostalo len Čadské jazero. Tam, kde sa kedysi nachádzalo jeho centrum, v koltine Bodélé sa dnes nachádza oblasť s najväčším množstvom piesočného prachu na svete.

Foto: Blank_Map-Africa.svg: Andreas 06derivative work: Chaosdruid [Public domain], via Wikimedia Commons
Po premene Sahary do podoby ako ju poznáme dnes ostalo Čadské jazero v celosvetovom meradle len bežným jazerom. Dnes sa rozkladá na hranici Nigérie, Čadu, Nigeru a Kamerunu, a pre miestnych obyvateľov predstavuje nepredstaviteľné bohatstvo. V 60. rokoch 20. storočia malo Čadské jazero rozlohu asi 26 000 km². Dnes v tých lepších mesiacoch ledva presahuje 1 300.

700 miliónov ľudí a ekologická katastrofa

Čadské jazero dnes živí viac ako 700 miliónov ľudí v regióne. Poskytuje im vodu na poľnohospodárstvo, priemysel, dopravu, priestor na rybolov. A práve nadmerné využívanie tohto krehkého vodného zdroja je jednou z príčin neustále postupujúcej katastrofy. Tou druhou sú klimatické zmeny. Čadské jazero je pri svojej rozlohe neprirodzene plytké. Hĺbka vody kolíše v závislosti od obdobia od 2 do 10 metrov. Vyparovanie vody je preto pri týchto podmienkach v dôsledku zvyšovania priemerných teplôt a znižovania množstva prirodzených zrážok o to rýchlejšia.

Foto: NASA [Public domain], via Wikimedia Commons (Záber z Apolla 7)
Istá nádej v budúcnosti Čadského jazera ale predsa len existuje. Už v minulosti sa totiž stalo, že jazero takmer zmizlo z povrchu severnej Afriky. Akoby zázrakom sa však vždy obnovilo, i keď v neporovnateľne menšej rozlohe ako v dávnej minulosti. Aktivity ľudí a fenomén klimatických zmien však nasvedčujú, že optimizmus je v tomto prípade skôr falošný. Oveľa pravdepodobnejšie je, že Čadské jazero čaká rovnaký scenár ako Aralské jazero, ktoré si svet oproti tomu v severnej Afrike síce všimol, no pomôcť mu i tak nedokázal.


Podcast portálu Interez môžete bezplatne počúvať a samozrejme odoberať na týchto platformách:


Ďakujeme, že ste opäť počúvali Interez PODCAST, majte príjemný zvyšok týždňa. 

Uložiť článok

Najnovšie články