Foto: TASR - Martin Baumann

Podľa dočasne povereného policajného prezidenta Štefana Hamrana išlo o výroky neakceptovateľné v demokratickej spoločnosti.

V kauze útoku na infektológa Pavla Jarčušku, ku ktorému došlo ešte v júli tohto roku, polícia obvinila dvoch mužov a jednu ženu. Na tlačovej besede to povedal dočasný prezident Policajného zboru Štefan Hamran.

Dvaja muži a jedna žena kričali hanlivé výrazy

Obvinení na adresu vedca pred jeho bytovkou uviedli viacero výrokov, ktoré sú podľa šéfa polície v demokratickej spoločnosti neakceptovateľné.

Foto: TASR – František Iván

Na infektológa vykrikovali pred jeho bytovkou ešte v lete. Podľa dočasne povereného policajného prezidenta Štefana Hamrana išlo o výroky neakceptovateľné v demokratickej spoločnosti. Muži vo veku 57 a 46 rokov a 40-ročná žena kričali na uznávaného vedca napríklad tieto slová, informoval Denník N: „poď von, ty potkan“, „ty hajzel jeden“, „ak vylezieš, ľudia už majú toho tak akurát plné zuby, tak ťa budú krájať, radšej zalez do kanála“, „povstaneme ako partizáni a budeme vás loviť, vy kreténi“.

„Som zástanca toho, že ak sa dozvieme o takýchto konaniach, tak policajný zbor má tieto konania stíhať,“ povedal Hamran.

Inej cesty niet, vyhlásil Hamran

Zároveň spomenul aj prípad obchodnej prevádzky, kde si majiteľ „robí dobré ráno zo všetkých protipandemických opatrení“ a opakovane odmietol jej uzavretie. Za opakované porušenie nariadení mu policajti na mieste uložili blokovú pokutu 5000 eur. Keďže pokutu odmietol zaplatiť, vec bola postúpená regionálnemu úradu verejného zdravotníctva, pričom teraz dotyčnému hrozí pokuta 20 000 eur, prípadne odňatie živnosti.

Policajný prezident tiež povedal, že policajti skontrolovali v rámci dohľadu nad protipandemickými opatreniami za posledný týždeň viac ako 30 000 osôb a zaznamenali viac ako 800 protiprávnych konaní. V tejto súvislosti zdôraznil, že pravidlá sú nastavené najlepšími odborníkmi a ich dodržiavanie je nevyhnutné.

„Inej cesty niet,“ vyhlásil šéf polície. Doplnil, že policajti sa v mnohých prípadoch snažia porušenia pravidiel riešiť len napomenutím. Pokiaľ však zo strany ľudí narazia na aroganciu, odmietania a prípadne aj agresivitu, musia nastúpiť represívne opatrenia.

Policajti sa podľa Hamrana v praxi stretávajú s mnohými občanmi, ktorí vítajú ich prítomnosť v uliciach. „Narážame však aj na úzku skupinu spoluobčanov, ktorí sa intenzívne domáhajú svojich práv, ale zabúdajú na svoje povinnosti,“ poznamenal.

Uložiť článok

Najnovšie články