Foto: TASR - Pavel Neubauer

Kapacity regionálnych úradov verejného zdravotníctva a laboratórií dokážu denne otestovať maximálne 7 500 ľudí.

Situácia s testovaním začína byť podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího na Slovensku kritická a mali by sme testovať ešte viac. Povedal to počas svojej prednášky na konferencii Vizionári v zdravotníctve 2020.

Ako uviedol portál vZdravotnictve.sk, za slabší článok minister označil kapacity regionálnych úradov verejného zdravotníctva a laboratórií. Tie dokážu denne otestovať maximálne 7 500 ľudí. O dva až tri týždne podľa Krajčího dosiahneme maximálne testovacie kapacity, pričom kapacity niektorých regionálnych úradov už boli presiahnuté. V najbližšom období má však Slovensko nakúpiť nové antigénové testy, ktoré odhalia pozitívne osoby do hodiny.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí počas utorňajšieho tlačového brífingu
Foto: Archív TASR

Počty nakazených budú zrejme stúpať

Slovensko podľa šéfa rezortu zdravotníctva stojí na rázcestí epidémie koronavírusu. Ako konštatoval, nie je vylúčené, že krivka nakazených bude stúpať. “Obávam sa, že práve množstvo infikovaných a ten spôsob života, ktorý Slováci momentálne vedú a nechcú si z neho ‘ukrojiť’, môže spôsobiť, že sa nám to postupne začne vymkýnať spod kontroly,” povedal minister. Za veľmi dôležité považuje zamerať sa na tzv. červené a oranžové regióny s najväčším potenciálom šírenia COVID-19.

Hospitalizovaní sú najmä starší ľudia

Foto: TASR – Ján Krošlák

Krajčí tiež pripomenul, že 80 percent hospitalizácií sa týka ľudí nad 70 rokov. Z nich končí na jednotkách intenzívnej starostlivosti okolo 16 percent a na umelú pľúcnu ventiláciu sú napojené viac ako dve percentá starších ľudí. Priemerná doba hospitalizácie infikovaných pacientov v nemocniciach je 11 dní a potrebuje ju 12,5 percenta pozitívne testovaných. “Na JIS-ke sú v priemere sedem dní a na pľúcnej ventilácii len šesť dní,” uviedol minister.

Ako doplnil, lekári buď napájajú pacientov na ventiláciu včas a vďaka tomu ich môžu aj skôr odpojiť, alebo, naopak, ich napájajú už v poslednej fáze ochorenia, keď sa ich stav nedá zvrátiť. Reprofilizácia nemocníc podľa Krajčího nastúpi, pokiaľ by sme sa dostali na 50-percentnú vyťaženosť infektologických a JIS-kových profilov.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )