Foto: Pexels

Kvalita predpovede počasia môže byť nižšia.

Obmedzenia letovej prevádzky v značnej časti sveta, ktoré sú súčasťou opatrení v boji proti novému koronavírusu, budú mať nepriaznivý vplyv aj na počítačové modely predpovedajúce počasie. Informovala o tom televízia CNN.

Letecké údaje o aktuálnom počasí sú rozhodujúce v modeloch, ktorými sa riadia denné predpovede počasia. Z lietadiel však v priebehu marca prišlo o 42 percent menej meteorologických údajov oproti bežnej prevádzke, informovalo Európske centrum pre strednodobú predpoveď počasia (ECMWF).

Foto: Image by Free-Photos from Pixabay

„Aj keď pokles v množstve týchto dôležitých údajov bude mať pravdepodobne negatívny vplyv, nemusí sa to nevyhnutne prejaviť v menšej presnosti meteorologických modelov,“ uviedla Susan Buchananová z americkej Národnej meteorologickej služby.

Meteorologické modely získavajú údaje o počasí aj z iných zdrojov, napríklad meteorologických balónov, radarov, satelitov či bójí.

Počet letov v Európe klesol tento týždeň o 60 %

Počet letov v Európe klesol tento týždeň o 60 % alebo 92.000 v porovnaní s rovnakým týždňom minulého roka. Informovala o tom britská spoločnosť OAG, ktorá sa venuje zberu dát v globálnej leteckej doprave.

Podľa údajov OAG na Blízkom východe klesli lety o 45 % a v ázijsko-tichomorskom regióne sa znížili o 30 %.

Pandémia nového koronavírusu znížila dopyt po leteckej doprave na celom svete a prinútila letecké spoločnosti uzemniť veľkú časť svojich flotíl.

Foto: Pixabay

Medzitým aj Rusko vo štvrtok oznámilo, že od piatka 27. marca preruší všetky pravidelné a charterové lety do a z krajiny pre ‚koronakrízu‘.

Zároveň Moskva od 28. marca do 5. apríla zatvorí všetky obchody, okrem potravín, lekární a vybraných predajní so základnými položkami. Toto opatrenia platí aj pre širšie okolie Moskvy, uviedla lokálna vláda vo svojom nariadení.

Úrady oznámili opatrenia po tom, ako Rusko vo štvrtok informovalo o najväčšom náraste nových prípadov ochorenia na COVID-19, čím sa oficiálny počet nakazených zvýšil na 840.

Elektronický billboard zobrazujúci lekára s rúškom a výzvou Zostaňte doma, zachráni to životy na ulici v Moskve. Foto: TASR/AP

Čo sa týka obmedzení v leteckej doprave, bude umožnená doprava ruských občanov z iných krajín späť domov alebo lety do zahraničia na základe osobitných povolení od vlády, uviedol kabinet na svojej webovej stránke.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )