Foto: Pexels

Reštrikcie v Európe zlepšili kvalitu ovzdušia.

Európska environmentálna agentúra (EEA) vo svojej najnovšej správe v stredu uviedla, že v dôsledku cestovných obmedzení s cieľom zastaviť šírenie pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 došlo k zvýšeniu kvality ovzdušia v Európe, píše tlačová agentúra AP.

Podľa správy EEA záznamy potvrdili “výrazné zníženie koncentrácií znečisťujúcich látok v ovzduší – predovšetkým oxidu dusičitého – najmä z dôvodu zníženej premávky a iných (podobných) činností, a to hlavne vo veľkých mestách v rámci opatrení karantén”.

Foto: Pixabay.com

Oxid dusičitý vzniká predovšetkým pri cestnej premávke. Environmentálna agentúra uvádza, že úroveň znečisťujúcich látok sa v severnom Taliansku, ktoré je epicentrom nákazy koronavírusu v tejto krajine, pohybuje tento mesiac o 21-47 percent nižšie oproti marcu 2019.

Podobný trend zaznamenala EEA aj v iných častiach Európy, kde je nariadená karanténa a izolácia.

V španielskych mestách poklesla úroveň škodlivín až o 55 percent

V španielskych mestách Barcelona a Madrid poklesla v týždni 16.-22. marca úroveň škodlivín o 40-55 percent. Úroveň oxidu dusičitého v portugalskom hlavnom meste Lisabon v rovnakom týždni poklesla o 40 percent.

Agentúra uvádza, že znečistenie ovzdušia prispieva k respiračným a srdcovým chorobám. Avšak nie je známe, či vystavenie takýmto plynom zhoršuje aj zdravotný stav pacientov s ochorením COVID-19.

Foto: SITA/AP

Počet potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu v Európe prekročil ešte v utorok 200.000. Viac než polovicu z celkového počtu predstavujú prípady v Taliansku a Španielsku.

Oficiálne údaje však odrážajú len časť zo skutočného počtu nakazených, keďže mnohé krajiny testujú iba prípady, ktoré si vyžadujú hospitalizáciu.

Všetky európske štáty medzičasom s cieľom zastaviť šírenie koronavírusu SARS-CoV-2 prijali prísne karantény, obmedzenia pohybu obyvateľstva i zákazy cestovať a uzavreli hranice.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )