foto: TASR/AP

Na území našej krajiny tak registrujeme 1469 pozitívnych prípadov na nový koronavírus.

 V utorok na ochorenie Covid-19 otestovali vyše 4 300 ľudí, z toho štyri testy boli pozitívne. Na webe covid-19.nczisk.sk o tom informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií. Celkovo je tak na Slovensku 1 469 pozitívne testovaných ľudí na toto ochorenie.

Laboratóriá doteraz otestovali vyše 127-tisíc vzoriek. Chorobe nepodľahol žiadny ďalší pacient. Počet úmrtí pacientov s pozitívnym testom na Covid-19 tak zostal na 27. Z ochorenia sa zotavilo ďalších 77 ľudí, na Slovensku je tak spolu už 1 060 vyliečených pacientov.

Permanentný krízový štáb informoval na korona.gov.sk, že počet hospitalizovaných pacientov stúpol o 19, momentálne je ich 139. U 19 ľudí bolo ochorenie potvrdené. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je päť osôb, na umelú pľúcnu ventiláciu je napojený jeden pacient. Kĺzavý medián v utorok opäť klesol, jeho hodnota je aktuálne štyri. Z utorňajších pozitívnych testov boli dva v Bratislavskom kraji. Po jednom novom prípade evidujú Banskobystrický a Trenčiansky kraj.

 O možnom otváraní materských a základných škôl sa rozhodne v pondelok

O možnom otváraní materských škôl a prvého stupňa základných škôl sa rozhodne v pondelok (18. 5.). Uviedol to premiér Igor Matovič (OĽaNO) po utorkovom zasadnutí konzília odborníkov. „Radostnú správu“ chce premiér oznámiť v pondelok v prípade, ak sa situácia s počtom nakazených ľudí nebude na Slovensku zhoršovať.

Presný termín otvárania materských škôl a základných škôl premiér zatiaľ neoznámil. „Cieľom dnešného stretnutia bolo dohodnúť presné podmienky, ako potom majú materské školy a školy fungovať. Nemali sme cieľ rozhodnúť o presnom termíne,“ povedal Matovič s tým, že cez víkend sa ukážu dopady spustenia druhej a tretej fázy. „V prípade, ak budú mierne a budeme vidieť, že nič strašné sa nestalo, tak budeme mať väčšiu odvahu otvárať školy a škôlky,“ uviedol.

Matovič poznamenal, že nástup do materských škôl aj na základné školy bude dobrovoľný. „Všetko bude dobrovoľné, žiaden rodič nebude nútený, keď má strach poslať svoje dieťa do školy,“ dodal. Ako doplnil, „počíta sa s tým, že nie všetci rodičia pošlú svoje deti do škôlky, a tým pádom nebudú všetky deti v škôlke“. Zároveň počítajú aj s tým, že tam bude maximálny počet detí na jednu triedu alebo skupinu. Uviedol, že zatiaľ sa hovorí o 12 deťoch.

Školy a školské zariadenia sú z dôvodu šírenia nového koronavírusu na Slovensku zatvorené od marca. Počas mimoriadneho prerušenia vyučovania v školách sa vzdelávanie realizuje dištančnou formou.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )